Представители на шест отбора от "А" група дадоха пресконференция след днешната среща помежду си, посветена на "произвола в българския футбол" срещу т. нар. "малки клубове".
В събитието взеха участие кметът на Каварна Цонко Цонев като представител на Калиакра, президентът на Пирин Емил Наков, вицепрезидентът на Видима-Раковски Веселин Данев, административният директор на Миньор Пламен Атанасов, мениджърът на Академик Самир Селимински, а кметът на Монтана Злати Живков бе упълномощил Цонев да представлява и техния клуб. На срещата и последвалата пресконференция присъстваха и представители на Професионалната футболна лига в лицето на Атанас Караиванов и Тодор Лучев.
Инициаторът на тази акция Цонко Цонев откри с общо изложение на проблемите, които са ги събрали заедно: неравнопоставеност при преговорите за ТВ права и разпределението на приходите от тях; съдийски безобразия спрямо техните клубове; странни решения на Дисциплинарната комисия; начинът, по който БФС администрира първенството.
"Самият факт, че сме тук, означава, че има проблем. Много добро взаимодействие имаме с ПФЛ, присъствието на Атанас Караиванов говори ясно за това. Имам чувството, че БФС е абдикирал от истинската администрация, а се занимава с избори в УЕФА, контроли на националния отбор, изпращане на съдии в Южна Америка и какво ли още не друго. Писна ни да даваме пари на футболната централа, за да си върши работата, а накрая винаги ние си го отнасяме", каза кметът на Каварна.
"Около 4 милиона общо клубовете плащат на година на БФС, а от ТВ права получаваме 5,6 милиона, които отгоре на всичко не идват навреме. Футболните клубове издържат изцяло футболния съюз - чиновници, съдии, служебни автомобили и т. н. Искаме отчет как се изразходват тези средства. Искаме да знаем и какви рекламни договори имат, защото на практика от нашия продукт те печелят, без ние да получаваме каквото и да било от тях. От самия факт, че поставят реклами на нашия стадион, печели само БФС - това е все едно да обядваш в ресторант и да ти плащат за това, че ядеш там", възмутен е Цонев.
"Инфлация ли има на съдийските такси, че постоянно се увеличават? Всяка година нарастват, а качеството на услугата намалява. От БФС се сещат за нас само когато има конгрес или трябва да си плащаме таксите", добави той.
По отношение на преговорите за ТВ правата мениджърът на ПФЛ Атанас Караиванов уточни, че по действащия договор разговорите с телевизията "bTV Action" се водят от фирмата SV-RSA, която докладва на БФС, а в Професионалната лига никой не знае какво ще стане.
Шестте "малки" клуба поискаха преди подписването на следващия договор за телевизионните права също да имат представител в лицето на кмета на Монтана Злати Живков. Цонко Цонев припомни, че предния път от клубовете в "А" група в преговорите са участвали Левски, Литекс и Славия.
Според него няма проблем сумата, която плаща телевизията-носител на правата, да бъде намалена. "Като падне комисионната на SV-RSA, като паднат 750 000 лв за БФС, ние нямаме нищо против телевизията да дава по-малко пари, защото при нас ще идва същото...", каза кметът на Каварна.
Собственикът на Пирин Емил Наков коментира решенията на БФС след скандалния мач Пирин - Литекс (1:2), според които съдията Николай Йорданов бе наказан да не свири два месеца, футболистът на гостите Дока, който удари с глава противников играч - да не играе 4 мача и бе глобен с 1000 лв, а самият Наков получи глоба от 3000 лв за коментарите си срещу рефера.
"Ако не бяха независимите медии в България, съдията, който ощети и двата отбора, нямаше да бъде наказан, макар че според мен наказанието от два месеца е малко. Ние бяхме ощетени не само този път, а в 3 поредни кръга. Затова настояваме да залегне в следващия телевизионен договор всички мачове да бъдат заснемани, защото ако делегатът проспи някоя грешка, медиите да бъдат коректив, и Дисциплинарната комисия да се самосезира и да има видеоматериал, върху който да взима решения", предложи президентът на "зелените".
"В момента не се явяваме като опозиция, а даже се опитваме да помогнем на футболната централа да излезе от този батак, в който се намира", уточни той.
По отношение на собственото си наказание Наков се пошегува: "Ако си бях позволил да ударя един шамар на въпросния съдия, сигурно нямаше да ме глобят 3000 лв, а 500, щом удар с глава е 1000...".
Вицепрезидентът на Видима-Раковски Данев повдигна въпроса за финансирането и законовата уредба на детско-юношеския футбол... "Къде отиват парите за УЕФА, колко детско-юношески игрища са направени с тях? Всичко, което сме създали като база, е със собствени средства. Не е фатално, че ще изпаднем. После пак ще влезем. По-важното е, че миналата година юношеският отбор на Видима-Раковски игра финал с Чавдар (Етрополе). Искаме пари за школите, за да създаваме футболисти там. Искаме и законодателство, защото създаваме кадри, а след три години идва големият отбор и го взима и родителите ни благодарят, че сме им развили детето и може да отиде в София, а не получаваме на практика нищо за инвестицията си. Всички неща, за които говорим, се отразяват като цяло на качеството на футбола ни, отразяват се и на националния отбор, както виждате", каза той.
В същия дух бе и изказването на представителя на Миньор (Перник).
В края на пресконференцията Цонко Цонев обяви, че Берое и Локомотив (Пловдив) са добре дошли да се включат към тяхната инициатива, а очаква и клубове от "Б" група, които са "клани, клани", както се изрази той, също да се присъединят.