11 дни преди старта на новия сезон в испанската Примера Дивисион професионалната футболна лига публикува началните часове на мачовете от първия кръг.
Въпросът, който търсеше отговор бе кой измежду трите най-интересни мача от този кръг ще бъде избран за двубоя, който телевизиите имат право да излъчат безплатно? за тази цел някоя от срещите Реал - Атлетик (Билбао), Бетис - Севиля или Малага - Барселона трябваше да бъде изпратена да се играе в събота. Оказа се, че няма да е нито един от трите двубоя. Избрана бе срещата между Осасуна и Валенсия.
Всъщност нито един от тези три топ мача няма да се играе в събота. Нещо повече и трите мача са в неделя, при това един след друг: в 19,00 излизат Реал и Атлетик, в 21,00 ч. Малага и Барселона, а в 23,00 ч. започва дербито на Севиля. Така вместо две вечери пред телевизионните приемници феновете ще имат само една такава, при това доста дълга.
"Празни стадиони и пълни гостни, това е, което искат от Лигата", написа блогърът Хави Мартин.
Един от най-авторитетните журналисти, пишещи за испански футбол - колумнистът на английския Guardian Сид Лоу също не скри възмущението си в социалната мрежа Twitter. Журналистът дори коментира, че е имал намерение да гледа на живо три или четири мача от уикенда, но сега ще трябва да отмени пътуванията и да си остане у дома пред телевизора.
Голяма изненада предизвиква решението двубоите Малага - Барселона и Бетис Севиля да се играят в един и същи ден и един след друг. Двата ще се проведат в съседни градове на Андалусия и законите на логиката говореха, че те или трябва да бъдат в два различни дни или поне между тях да има поне два часа, за да може онези, които искат да посетят и двата стадиона.
Сега между последния съдийски сигнал на "Ла Росаледа" и първия на "Бенито Вилямарин" ще има разлика от 8-9 минути. Няма как за това време да се пропътува разстоянието между Малага и Севиля.
Неясно е и защо бе отхвърлена молбата на Барселона двубоят с Малага да бъде в събота, след като на каталунците предстои среща с Наполи за купата "Жоан Гампер". Този двубой е традиционен за "Ноу Камп".
Преди него с красива церемония се отбелязва началото на сезона, стадионът винаги е препълнен, футболистите държат реч, представя се отбора, има фоерверки, заря, светлинно щоу. Предишната година мачът, в който играха Барселона и Милан за този трофея стана едно от най-трогателните и ярки събития на сезона.
Заради натоварения календар - през август Барселона трябва да изиграе мачовете за Суперкупата на Испания и на Европа и два кръга от първенството - единствената възможност за провеждане на двубоя за купата "Жоан Кампер" бе 22 август, понеделник.
В Барселона разчитаха, че двубоят с Малага ще бъде насрочен за 20 август и поканиха Наполи именно на 22 август. Сега Барселона ще трябва да излезе срещу италианците с втория си състав. Празникът на "Ноу Камп" бе опорочен и това е лоша новина и за каталунските фенове, и за туристите, които изпълват Барселона през този месец, и за самия клуб, и за Наполи. Кой има полза от това? Никой, което е най-интересното!
В Испания не се предвижда и ефектно начало, на каквото например станахме свидетели в Бундеслигата. Немското първенство стартира миналия петък с изтегления най-интересен мач от кръга между шампиона Борусия и Хамбургер. На него присъстваха повече от 80 000 зрители.
В Англия пък първенството започва със серия от двубои в един и същи час, сред които са мачовете на два от кандидатите за топ 4 - Ливърпул и Тотнъм.
В Италия едновременнна битка от първата секунда започват поне няколко от топ отборите, което прави старта на първенството действително привлекателен.
Ла Лига пък ще стартира на 20 август с двубоите Леванте - Сарагоса и Еспаньол - Гранада. При цялото уважение към тези отбори по-безинтересни срещи за старта на първенството едва ли можеха да се намерят.
Освен това Професионалната лига в Испания наруши своя нов принцип - всички 10 мача от всеки кръг, с изключение на последните два тура, да започват по различно време. За изпълнение на това решение Лигата предвиждаше да бъдат въведени две крайно непопулярни в Испания мерки: да продължи традицията започната през миналата година мачове да се играят в понеделник вечерта и да въведе неделните обедни мачове.
Така в първия кръг в понеделник ще играят Реал Сосиедад и Атлетико (Мадрид), а в неделя по обед - Райо Валекано и Майорка. Мачът в неделя ще започва в 12,00 ч. испанско време, което за местните фенове е абсурдно. В страната късното начало на обществените мероприятия е нещо напълно нормално, а ранното - нещо неприемливо. Феновете на Райо чакаха седем години завръщането на техния тим в елита, а сега празникът ще бъде развален, тъй като двубоят ще се играе под палещите лъчи на августовското мадридско слънце.
Въвеждайки куп новости обаче Лигата не забрави и добре изпитаното старо. По традиция от организацията, която администрира първенството ще продължат да обявяват програмата по часове в средата на конкретната седмица. С това обаче те единствено успяват да попречат на испанските фенове да посетят гостуванията на своите отбори. И да затруднят живота на чуждите туристи, които няма как да планират своите пътувания в средата на седмицата.
Да не пропускаме и факта, че пет часа след като програмата за първия кръг се появи в медиите, тя все още не бе качена на сайта на Лигата. Но това в Испания вече не учудва никого. Както и полупразните трибуни през миналия сезон в Ла Коруня, Хетафе, Сарагоса, а дори и на домакинските мачове на Севиля и Атлетико.
Вместо да ходят на старите, полуразрушени стадиони феновете все повече предпочитат да гледат срещите по телевизията. Макар че и тук Испания отстъпва чудовищно на немските и френските срещи, да не говорим за английските.
Когато от трибуните сравняваш мачовете от първенствата на Англия и Испания те изглеждат горе-долу еднакво. Отговорът кой от двата шампионата е по-добър зависи единствено от предпочитанията към конкретния стил.
Но ако ти се налага да ги гледаш по телевизията английската лига е много напред. Английският футбол е като изящна торта, обвита в блестяща опаковка с милиони панделки. Испанският пък е като блюдо от изискани съставки, безпорядъчно поставени в мръсна чиния от некомпетентен готвач.
За да догони Англия на Испания няма да й е достатъчно само да увеличи броя на телевизионните камери и майсторството на режисьорите. На Пиринейте трябва да се научат да уважават феновете и да правят програмата по-рано и в удобно време.