Според мнозина съвременният футбол е невъзможен без тях. Определят ги като необходимото зло и често стоварват върху тях вината за проблемите с даден играч. Както само преди ден направи сър Алекс Фъргюсън, който прехвърли отговорността за „сагата Рууни" на неговия агент.
Въпреки това футболните мениджъри продължават да съществуват като една особена гилдия и се развиват, точно както самата игра и нейните изпълнители.
Първоначално тези хора са свързвани най-вече с посредническа дейност при преминаването на играчите от един отбор в друг. Днес дейността на големите футболни агенти включва много повече от това.
Официално лицензирането им е въведено от ФИФА през 1994. Първоначално, за да се случи това, всеки желаещ да осъществява подобна дейност е трябвало да плати депозит от 200 000 евро.
През 2001 г. той отпада и броят на агентите расте лавинообразно, за да стигне днес до 5700. В тази бройка не влизат специализираните в областта на спортното право адвокатски кантори, който също имат право да се занимават с такава дейност, но не са задължени да се лицензират.
ФИФА е създала и специален статут, който регламентира правата и задълженията на футболния агент.
Освен с отделни играчи, един футболен агент може да работи и с определен клуб. Тогава той разработва за него стратегия за развитие на детско-юношеската му школа, инвестиционни програми, схеми за финансиране, защитава неговите интереси при преговорите за привличането на даден играч, търси футболисти на точно определен пост, търси клубове на футболистите, определени като ненужни.
В повечето случаи всеки футболен агент е част или собственик на агенция, а трансферирането на футболисти е малка част от нейната дейност. Тя организира подготвителните лагери за отборите, грижи се за имиджа на играчите, сключва договори със спонсори, понякога е страна по въпроса с телевизионните права.
Основното изискване на ФИФА, за да предостави разрешително за работа като футболен агент е чистото съдебно минало.
Два пъти в годината международната централа подготвя въпроси, които изпраща на съответните национални асоциация за желаещите да се явят на изпит. Справилите се успешно с препитването подписват стандартни контракти, както и код за професионално поведение.
Към настоящия момент държавата с най-много агенти е Италия - 725. В челната десетка са Испания - 585, Англия - 428, Бразилия - 328, Германия 320, Франция - 277, Аржентина - 190, Босна 122, Нигерия - 119 и Холандия - 112.
В България в листата на официалната страница на БФС в Интернет са вписани 53-ма успешно издържали изпита. Сред важните условия у нас е да заплатиш такса в размер на 200 лева за явяване на изпита, да попълниш молба, да владееш поне един от официалните езици на ФИФА - френски, английски, испански или немски.
Има и някои особености като тази, че трябва да разполагаш със специална годишна застраховка, покриваща 100 хиляди евро при евентуални щети. Естествено нея си я осигуряваш сам, а сумите за сключването й са според компанията, но обикновено над 1500 лева.
Сред успешно справилите се с предварителните условия и издържали изпита са бивши футболисти, треньори, юристи, бизнесмени. Най-популярните имена у нас са Лъчезар Танев, Емил Данчев, Георги Градев, Петьо Заберски и Николай Жейнов.
Лъчезар Танев е сред първите, покрили изискванията на ФИФА. Той получава лиценз още през 1995 г., непосредствено след като прекратява футболната си кариера.
Първоначално двамата с Наско Сираков плюс още няколко свързани с футбола хора създават агенцията „Танев, Сираков и ко", а впоследствие Танев остава единственият неин собственик.
Именно той бе мениджър на настоящия спортен директор на Левски Георги Иванов, когато бе трансфериран във френския Рен. Сделката бе за над четири милиона евро и е една от най-големите за родните стандарти.
Днес сред клиентите на Лъчо Танев са голяма част от родните футболни национали -Мартин Петров, Николай Димитров, Чавдар Янков, бившият национал Димитър Иванков и доста други. Сред клубовете, с които работи пък са Ливърпул, Манчестър Сити, Болтън, ПСВ Айндховен, родните Левски и ЦСКА.
Лъчо Танев е и сред основателите на испанската агенция BEAB General Consulting със седалище в Барселона. Сред клиентите й са Мартин Петров, Жоан Капдевила, Христо Стоичков.
Танев представляваше ЦСКА при преговорите за трансфера на Димитър Бербатов в Байер (Леверкузен), докато самият играч бе представляван от Емил Данчев. Той е другият популярен агент у нас.
Данчев е бивш шеф на международния отдел на ЦСКА. Бившият капитан на националния отбор Димитър Бербатов и днес продължава да е негов клиент. В списъка са още Емил Гъргоров, Благой Георгиев, Иван Иванов, Иван Стоянов, Иван Караджов и други.
В последните години, най-вече покрай работата си с Левски, популярни станаха имената и на Петьо Заберски и Николай Жейнов. Именно двамата осъществиха контактите с агента на Сержиньо Грийн, Дъсти Мюлдер и Андвеле Слори - Уинстън Хаатрехт и помогнаха за привличането на тримата в отбора на Ясен Петров.
Преобладаващата част от агентите от списъка на БФС разчитат на по един-двама играчи. Някои пък изобщо не използват лиценза си.
Стесненият пазар у нас също не спомага за развитието на професията. Така повечето, които все пак решават да практикуват, са по-скоро на загуба, отколкото да реализират големите печалби, характерни за колегите им на запад.