Каква класика е това, когато те бият постоянно?

Този път не Роберт Левандовски се оказа героят за Байерн, а победният гол бе дело на Йошуа Кимих Снимка: Getty Images

Проблемът с големия сблъсък на германския футбол е, че това вече далеч не е сблъсък. Борусия Дортмунд вече не може да се мери с Байерн Мюнхен. Просто от време на време успява да открадне по някоя победа или равенство от далеч по-мощния си съперник.

През голяма част от първото полувреме на двубоя във вторник вечер "жълто-черните" изглеждаха опасни. Но тогава Бейерн вкара и, на практика, сложи точка на мача. Почти сигурно и на борбата за титлата.

От неутрална гледна точка, една победа на Дортмунд щеше да завърже оставащите мачове от първенството и да ни зарадва с най-оспорваната битка за титлата от години в Бундеслигата.

Но се случи по-логичното. Шампионът от последните седем години - Байерн Мюнхен, се устреми още по-уверено към осмата си поредна титла.

В този период двата тима се срещнаха 16 пъти за първенство. В тях Байерн допусна едва три загуби и навъртя 10 победи от началото на сезон 2012/13.

Борусия имаше шанс да открие резултата още в 30-ата секунда. Ерлинг Хааланд можеше да накаже грешка на Мануел Нойер, но Жером Боатенг изчисти от голлинията.

Малко по-късно Лукаш Пичшек "върна услугата" и изчисти удар на Серж Гнабри точно преди да влезе във вратата. С напредване на времето Байерн постепенно вдигаше темпото и успя да удари точно преди почивката.

Играчи на Дортмунд на два пъти не успяха да изчистят добре топката, тя попадна в Йошуа Кимих, който с хубав прехвърлящ удар прати топката в мрежата. Вратарят Роман Бюрки можеше да се справи далеч по-добре, но нито позиционирането му бе на ниво, нито ръката му бе достатъчно стегната при опита за изчистване.

Все пак, това не отнема от прекрасното изпълнение на Кимих, което, в крайна сметка, донесе и победата за баварците.

В началото на второто полувреме реферът подмина ситуация, при която можеше да отсъди дузпа, след като удар на Хааланд рикошира в ръката на Боатенг.

Повторенията показаха перфектно, че дузпа може да се свири, но липсата на публика по трибуните обезкуражи и играчите на Дортмунд да са по-настоятелни в исканията си.

Може да се спекулира, че Борусия загуби едно от големите си предимства - Жълтата стена, но дали щеше да бъде много по-различно с нея? Байерн спечели визитите си в Дортмунд през 2020, 2017, 2016, 2015 и 2013 г. Пет победи в последните осем гостувания. "Сигнал Идуна Парк" е далеч от крепост, когато става въпрос за "Дер Класикер".

Тук е мястото и само да вмъкнем една тревожна статистика. След подновяването на Бундеслигата домакините успяха да запишат едва три победи в 22 мача и загубиха 12. Головата разлика е смазваща в полза на гостите - 27:44.

За сравнение, в последните 26 мача преди пандемията от коронавирус да спре Бундеслигата, домакинските отбори записаха девет победи, осем равенства и девет загуби.

Разбира се, че липсата на фенове влияе на представянето на домакинските отбори, но не това бе основният проблем на Дортмунд срещу Байерн.

През второто полувреме на терена се появиха Джейдън Санчо, новата перла на "жълто-черните" - Джовани Рейна, и дори Марио Гьотце. Но и те, както Хааланд, Торган Азар и Юлиан Брант през първото, не успяха да създадат кой знае какво пред вратата на Мануел Нойер.

Интересното в случая е, че най-мразеният отбор в Германия е РБ Лайпциг. Излетите милиони и бързото препускане през долните дивизии, за да се стигне до Бундеслигата, се приемат като обида срещу "традиционните" фенове, които нерядко изразяват неприязънта си с протести по трибуните.

Въпреки това Кимих се представи на Германия и света именно в редиците на Лайпциг. Голмайсторът срещу Дортмунд игра за РБ в трета дивизия, след което и във втора. По това време дори мултимилионерите-собственици на Лайпциг не успяха да устоят на офертата от Байерн.

Защо това не е лошо? Нима в Германия не искат да има по-сериозна конкуренция в първенството им? По-добре ли е Байерн да започва сезона с почти спечелена титла и да обира талантите на останалите отбори, отколкото да бъдат налети свежи пари в някой "нерадиционен" клуб, който да може да се противопостави на господстващата баварска доминация?

Една от причините, поради които се говори толкова много за този "Дер Класикер", е, защото Бундеслигата е единствено голямо първенство, в което се играят мачове. Трудно обаче немският футбол ще привлече нови фенове без нужната конкуренция в борбата за титлата.

Двубоят между Борусия Дортмунд срещу Байерн Мюнхен е известен като "Дер Класикер", но каква класика е това, ако те бият постоянно, а в последните три срещи общият резултат е 10:0 в полза на единия отбор, който прави дубъл в два от последните три сезона?