Днес би трябвало да стане ясно как ще се развие сделката за продажбата на българските активи на ЧЕЗ на фирма "Инерком". Собственикът й Гинка Върбакова е в Прага от 7 март за преговори с ръководството на чешката компания.
Разговорите се наложиха, след като българската държава поиска да има контрол върху електроразпределителното дружество.
Държавното участие е проблемно, тъй като ЧЕЗ води арбитражно дело срещу България за стотици милиони евро. Новият собственик от своя страна ще бъде ангажиран да съдейства по делото и така се оказва, че би се наложило държавата да работи срещу себе си.
Според ръководителя на "Прозрачност без граници" в Чехия Давид Ондрачка от самото начало процедурата за закупуването на ЕРП-то в България е била твърде затворена и непрозрачна. Оттам идва и скандалът около сделката.
Междувременно се появи и информация, че има вероятност ако сделката с "Инерком" се провали, ЧЕЗ да потърси кандидата, дал втората най-добра оферта. Това е индийската компания "Индиън пауър", каза говорителката на чешката фирма Алице Хоракова, цитирана от bTV.
Според бившия енергиен министър Румен Овчаров българската държава няма как да не бъде ангажирана в сделката за дружеството. Това обаче може да стане, само ако предварително се договори с ЧЕЗ за определена сума. По неговите думи в ефира на "Тази сутрин" по bTV цената на ЕРП-то е завишена 1,5 пъти.