Властта ще премахне правото на университетите да присъждат званията „професор" и „доцент" по собствени критерии - това предвиждат поправки в Закона за развитие на академичния състав, които да спрат масовото раздаване на научни звания - особено наболял в последните години проблем.
Този режим бе въведен, за да улесни придобиването на научни степени и кариерното израстване на преподавателите, но на практика „произведе" нови и често спорни доценти и професори, без обективност и достатъчно строги критерии.
В предложения проект на закон, публикуван в сайта на образователното министерство, се въвеждат минимални национални изисквания към кандидатите за научна степен или заемане на академична длъжност. Те ще бъдат съобразени със спецификите на научните направления, като на тях ще трябва да отговарят и членовете на журито, които ще решава дали да им присъди звание или не.
Минималните критерии ще бъдат утвърдени чрез правилник към закони, а висшите учебни заведения ще бъдат свободни да добавят още изисквания.
Оценяване на дисертационен труд и на кандидатите за академични длъжности ще се извършва от журитата само за лицата, които отговарят на минималните национални изисквания.
Ако промените бъдат приети, те ще влязат в сила от 1 януари 2016 г.
Ние сме изостанали не само от западни, но също и от източни и от всякакви други морални ценности. В коя друга страна "учен" е синоним на чалнат и/или синодален старец? В коя друга страна "учител" е най-нископрестижна професия и къде другаде бият лекарите когато отиват да окажат спешна помощ. Американците ли насадиха мутрафонията у нас ? Те ли насадиха у родителите, че ако детето учи ще мизерства, а ако боксира, стриже се гола глава и не бръсне закона ще успее в живота ? Американците ли наложиха чалгата "Давай газ, минавай на червено, на закона мамата еб@л съм" и т.н. ?