Схема за търговия с пациенти разкрива разследване на журналиста Гена Шикерова. Има болници, които успяват да си поръчат и да си платят за конкретни пациенти с конкретни заболявания, защото чисто финансово им е изгодно да лекуват точно такива пациенти, става ясно от репортажа, излъчен по нова телевизия.
„Атрактивни са пациентите, които не са много болни, здравно осигурени са и при които се предполага, че ще има инвестиция в медицински изделия - било ортопедия, било някакви други неща, които се купуват и които са скъпо платени", казва Шикерова.
Въпреки че според заповед от Здравното министерство, издадена миналата година, пациентите трябва да се карат в най-близкото лечебно заведение, в което може да им бъде оказана помощ, това невинаги се случва.
„Линейките водят пациентите в определени болници. Плаша се 100 лева и това е публична тайна", коментира проф. Генчо Начев - директор на болница "Св. Екатерина".
Преди няколко месеца майката на Марияна Ганева пристига в София, за да помага на дъщеря си в отглеждането на малко дете. Един ден семейството ѝ я намира паднала на земята. По неясни причини линейката с майката на Марияна, която е в столичния квартал "Хаджи Димитър", не отива в ИСУЛ, подминава Окръжна болница, "СофияМед", не поема към желания от пациента "Пирогов", а се озовава в ортопедична болница "Витоша". Там обясняват, че трябва смяна на тазобедрена става. Спешно. С началото на операцията настъпват усложнения. Жената е преместена в друга болница, но лекарите не могат да я спасят и тя умира.
Близо месец Мариана Ганева чака отговор от институциите към Министерство на здравеопазването защо майка й не е откарана към най-близката болница. Чака и резултатите от аутопсията, за да разбере причините за смъртта.
Това не е единственият случай. Преди няколко седмици от фитнес близо до Околовръстното шосе викат линейка, защото млад мъж се е почувствал зле. Линейката идва след 40 минути. Пристигналите на място медици му обяснили, че трябва да го откарат в „СофияМед", въпреки че три болници са на почти еднакво разстояние от фитнеса. След като отказва офертата, пациентът хваща такси и отива в избраното от него лечебно заведение.
Контролирането на притока на пациенти през линейките е един от лостовете за влияние на приходите на болниците.
Съществуват и наказателни акции. По неофициална информация през последните месеци на служителите на „Бърза помощ" е дадена устна заповед да не карат болни в „Сити клиник". От лечебното заведение признават, че в един момент линейките спират да карат пациенти при тях. Директорът на „Бърза помощ" д-р Георги Гелев, който е с последно предупреждение за уволнение за лоша организация на работата, не е открит за коментар.
Бумът на разкриването на клиники по инвазивна кардиология започва преди 6 години.
Цените на пътеките са атрактивни, единственото условие за успех - оборот.
Проф. Генчо Начев посочва, че болница „Св. Екатерина" се намира на метри от инвазивна лаборатория на Александровска болница и за пет месеца от тази лаборатория в „Св. Екатерина" са постъпили само двама пациенти в много тежко състояние.
Генка Шикерова разкрива още, че има договори между лични лекари и болници, чрез които на лекар се дават определена сума за изпратен пациент в конкретна болница. Тарифата е между 50 и 200 лева, а договорът е съвсем официален. Законът на практика не го забранява според Здравната каса, според лекарите не е нормално. Обикновено са кардиологични заболявания.
Цялото разследване на Нова телевизия по темата ще бъде излъчено в три последователни недели.
Е, какво очаквате?! Хората си въртят бизнеса! Всички други могат, а лекарите да не могат! Айде сега! Не виждам защо изобщо има изненадани! Както личните лекари, така и болниците са регистрирани по Търговският закон.А, това с Хипократовата клетва го забравете! На това и малките деца не вярват!