Празнуваме Гергьовден и Деня на българската армия

На 6 май православната църква почита паметта на Св. Георги Победоносец - един от най-значимите светци у нас.

Гергьовден е най-празнуваният имен ден в България след Ивановден, отбелязван от около 180 хиляди души. Той е имен ден на носещите имената Георги, Генчо, Гергана, Гинка, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия, Габриела и производните им имена.

В българския народен календар Гергьовден е най-големият пролетен празник. Празникът е календарно обвързан - празнува се на 6 май и се чества във всички територии, населени с българи. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. Това разположение в празничния календар определя и изключително богатата му обредност, обхващаща всички области от стопанския и социален живот на хората. Св. Георги традиционно е приеман за повелител на плодородието (отключва изворите, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата.

Шести май се чества и като Ден на храбростта и празник на българската армия. По този повод днес ще се състои военен парад в София. Самолети и вертолети на Военновъздушните сили ще изпълняват полети на малка височина над град София. С оглед осигуряване на безаварийното провеждане на парада, както и безопасността на гражданите, ВВС предупреждава да не се използват никакви дистанционно управляеми летателни апарати (дронове) в рамките на населените места София, Григорево, Вакарел, Долни Пасарел, Брезник, Мировяне, Казичене, Божурище, Нови Искър и гара Яна от 9.30 до 11.30 часа.

#2 TheRock 06.05.2017 в 21:58:56

В Деня на храбростта 6 май да си спомним и за българските патриоти – горяните! ✿⊱•╮❤╭•⊰✿ Георги Маринов Стоянов – Търпана е български революционер и горянин, борец срещу комунистическата власт в България след Деветосептемврийския преврат. Роден е на 6 май 1915 г. в село Михайлово, след което живее в Тополчане. След 9 септември 1944 г. организира горянска чета в Сливенския балкан, заради което получава прякора Бенковски. През 1951 г. 13-хилядна армия от милиционери и войници обгражда Сливенския балкан, за да попречи на въстаниците да се присъединят към четата на Георги Търпанов. На 1/2 юни 1951 г. четата му от 106 горяни влиза в тежко сражение с милиционерски и военни части. Георги Търпанов е ранен 12 пъти, но въпреки това извежда хората си на безопасно място, като в сражението загиват 40 горяни. В края на 1951 г. Георги Търпанов е заловен, осъден на смърт и екзекутиран на 2 декември 1951 г. На 21 декември 2016 година президентът на България Росен Плевнелиев удостоява посмъртно Георги Търпанов с орден „За гражданска заслуга“ I степен за защита на човешките права и свободи и за съпротива срещу тоталитарния режим.

Новините

Най-четените