Опит за убийството на Алексей Петров е направен тази сутрин в центъра на София.
По информация на Нова ТВ, неизвестни извършители са стреляли не с един, а с два гранатомета по автомобила на Алексей Петров, чиято къща се намира в близост до мястото на инцидента.
Петров не е пострадал при атентата. По автомобила му има тежки щети.
Няма ранени или жертви, а районът около мястото на инцидента е отцепен. На ул. "Арарат" се намира и жилището на бившия главен прокурор Никола Филчев.
Пред сайта "Гласове" самият Алексей Петров коментира, че опитът за атентат бил "грешка", защото по думите му "няма никакви обективни и субективни обстоятелства, които да го карат да мисли, че някой би искал да му посегне".
Депутатът от БСП Лява България Атанас Мерджанов поиска спешно изслушване на вътрешния министър Румяна Бъчварова в Народното събрание, за да даде се информация за случилото се.
"Има информация, че в колата е бил Алексей Петров с охрана, но няма пострадали лица. Има изстрел с РПГ, който е нанесъл увреждане на колата и на постройка в близост", обяви Бъчварова, но отказа да даде повече детайли от разследването.
Стрелбата се е чула от хората в близките сгради малко преди 9 ч. тази сутрин. В момента се издирва автомобил - червена "Опел Астра", от който се предполага, че е стреляно.
Кой е Алексей Петров?
53-годишният Алексей Петров е подсъдим по делото "Октопод" за ръководство на организирана престъпна група. Той е бивш дългогодишен служител на Специализирания отряд за борба с тероризма, т.нар. барети.
През 90-те години Петров влезе в застрахователния бизнес, като основа "Левски Спартак", днешната "Лев Инс". Участваше в борда на директорите на "Лев корпорация". В момента той е акционер в компанията, а брат му Огнян Петров е член на надзорния съвет.
През 2001 г. Петров е привлечен към структурите на Национална служба "Сигурност" - тогавашното контраразузнаване.
През 2008 г. Алексей Петров беше осветен от бившия вътрешен министър Румен Петков като служител на новосъздадената ДАНС, а по-късно беше назначен от Петко Сертов за негов съветник.
Последната публична проява на Петров беше свързана с изчезването на Петко Сертов.
През 2002 г. беше направен опит за убийство срещу Алексей Петров пред басейна "Спартак", където по това време се намираше офиса му. На излизане от комплекса Петров беше прострелян в гърдите и крака от неизвестен извършител.
През 2009 г. влезе в управата на Съюза за стопанска инициатива, който участваше в срещите на тристранния диалог с държавата и синдикатите.
В това си качество Петров атакуваше финансовата политика на кабинета "Борисов" и предлагаше на финансовия министър Симеон Дянков да накара банките да свалят лихвите по кредитите и депозитите, за да се влеят пари в икономиката.
Година по-късно последва показния арест на Петров и началото на серията от разследвания "Октопод".
В началото на 2013 г. приближеният до Алексей Петров - Теодор Дечев основа политическа партия "Свободен народ", която по-късно участва на предсрочните парламентарни избори в коалиция с ГОРД на Слави Бинев.
Deja-vu?
Почеркът в стрелбата на Алексей Петров изглежда имитира показните разстрели от началото на века, когато в центъра на София бяха убити десетки знакови лица от престъпните групировки: като Васил Илиев, Антон Милтенов-Клюна, Милчо Бонев - Бай Миле, и др.
Стрелбата срещу Петров прилича на неуспешния атентат срещу Поли Пантев от 2000 г. до Зоопарка на "Симеоновско шосе", когато джипът на бившия кадър на СИК беше взривен с гранатомет. Самият Пантев оцеля при опита за убийство, но само няколко месеца по-късно беше застрелян с четири куршума в главата в хотел на остров Аруба.
Кулминацията на кървавата серия от атентати беше разстрелът на банкера Емил Кюлев, съветник на президента Георги Първанов. Кюлев беше убит в автомобила си насред кръстовището на бул. България и ул. Димитър Несторов точно преди 10 години - на 26 октомври 2005 г.
Четири месеца по-късно дойде показният разстрел на Иван Тодоров-Доктора в кв. "Лозенец", който беляза края на епохата на уличната саморазправа между "силоваците".
През последните години имаше няколко показни убийства, но на по-ниски нива - като разстрелът на Георги Стоев (2008), автор на поредица от книги за мафията в България и на радиожурналиста Боби Цанков, написал серията "Тайните на мутрите".
Как се прави "грешка" с два гранатомета?
Атентатът срещу Алексей Петров се случва в силно критичен момент преди втория тур на местните избори в страната.
По подобен начин името му беше свързано с експлозията пред редакцията на в. "Галерия" през февруари 2011 г. В същия ден, в който беше взривено стълбището на сградата на "Цариградско шосе" премиерът Бойко Борисов посрещаше четирима еврокомисари в София - включително комисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом и по финансовото планиране Януш Левандовски.
Няколко месеца по-късно, през октомври 2011 г., точно при посещението на тогавашния президент на ЕК Жозе Барозу и председателя на ЕП Йежи Бузек беше взривен автомобилът на журналиста Сашо Диков.
Очаквайте подробности.