"Към вчерашния ден на три места в бежански центрове в Европа има подобни събития - на остров Лесбос в Гърция, в Италия до Торино и в лагера в Кале във Франция, което е довело и до струпване на бежанци в Париж"
Това са думи на вътрешния министър в оставка Румяна Бъчварова, която без изрично да прави връзка между трите инцидента, намекна, че бунтът в Харманли не е изолирано събитие.
Подобна беше и хипотезата на председателя на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова (бивш служебен министър на вътрешните работи, 2013 г.):
"Когато Кале се запали - и в Харманли, когато в Германия имаше инцидент, и тук имаше. Вчера се запали о-в Лесбос, сега и тук. Очевидно имат връзка помежду си", каза тя.
Дали наистина има скрита организация на бунтовете в бежанските лагери в Европа и може ли изобщо да се прави връзка между отделните инциденти?
Кой е конкретният инцидент, свързан с напрежение между бежанци и полиция във Франция в последните дни - не става ясно от изявлението на министър Бъчварова.
Лагерът в Кале беше затворен и разрушен още преди един месец, като всички мигранти бяха разселени в различни градове на Франция и Великобритания. Последните обитатели напуснаха палатките в "Джунглата" още на 2 ноември. Така изглежда лагерът в момента:
one month after the eviction in #CalaisJungle pic.twitter.com/kds8LWK7AZ
— junglenewsen (@junglenewsen) November 23, 2016
Торино: Провокация с пиратки от футболни ултраси
Около 1300 имигранти са настанени в бившето Олимпийско село в Торино, построено за зимните игри през 2006 г. Лагерът е за временно настаняване от отворен тип, който започна да се използва през лятото на 2013 г.
Масово в него се приемат мигранти от Африка - бежанци от войната в Либия, от Сомалия, Камерун и др., пристигнали в Италия с кораби и лодки през Средиземно море.
Вечерта на 23 ноември (сряда) избухва напрежение между местните жители и мигрантите, настанени в "олимпийския" лагер.
Повод за инцидента е серия от дребни експлозии пред букмейкърски пункт в близост до лагера - пиратки, пуснати от група футболни ултраси. Същата вечер се провеждаха мачовете от Шампионската лига.
Взривовете не раняват никого, но са достатъчно силни, за да предизвикат паника сред хората от лагера.
Между 100 и 300 мигранти и бежнаци излизат и тръгват по улиците, като по информация на местните медии - крещят "италианци расисти" и нанасят материални щети. Записи на свидетели показват как група мигранти блокира улицата, като обръщат няколко контейнера за смет. Други чупят пътни знаци и паркираните наблизо автомобили, хвърлят камъни и бутилки.
При инцидента няма пострадали хора, полицията и пожарната успяват да възстановят реда и да успокоят ситуацията. Местните власти се ангажират да осигурят постоянен полицейски контрол, за да не се допуска повторение на ескалацията.
#Italie: migrants rampaged violently in #Turin, destroyed road signs, bottles and garbage thrown ect... 😕 pic.twitter.com/TTwF0jf0SW
— Warrior Huntress (@daeshhun) November 24, 2016
Лесбос: Фатален инцидент, прераснал в бунт
В лагера Мория на остров Лесбос живеят общо 6000 емигранти - два пъти повече леця, отколкото капацитетът на сградите може да поеме. Центърът е от затворен тип - една от петте подобни институции, разположени на островите в Егейско море.
В тях се задържат всички нелегални имигранти, пристигнали на гръцка територия след 20 март 2016 г. По силата на споразумението на ЕС с Турция тези лица могат да се екстрадират обратно на турска територия, ако не отговарят на условията за бежански статут.
Сирийците, пристигнали в Гърция, се третират по специална по-бърза процедура, докато останалите мигранти от Афганистан, Пакистан, Ирак и др. обикновено чакат по-дълго и по-рядко получават бежански статут.
На 24 ноември (четвъртък) в лагера в Мория избухва пожар - причината е тежък битов инцидент с взрив на газова бутилка по време на готвене в една от палатките.
При инцидента умира 66-годишна жена и 6-годишно дете. Майката на загиналото дете е с тежки наранявания вследствие на експлозията. В болница е прието и второто й дете, на 4 години.
В гневна реакция заради трагедията - мигрантите разпалват пожар из целия лагер. Започва сблъсък между обитателите на лагера и полицията, който завършва с шестима ранени мигранти. Нанесени са сериозни материални щети по фургоните и палатките.
Няколко чужденци успяват да избягат от лагера по време на ексцесиите, но впоследствие са се върнали. В момента ситуацията е нормализирана.
Това не е първият подобен инцидент в Мория - на 20 септември отново избухна огромен пожар, който наложи евакуация на всички жители от лагера. Огънят пламна малко след като мигрантите организираха мирен протест с призив да бъдат освободени, за да могат да напуснат бежанския център. Демонстрацията им тогава е прекъсната от няколко десетки ултранационалисти, които са скандирали "изхвърлете ги в морето" срещу кандидатите за бежански статут.
Furious migrants on Lesbos burn camp to the ground after woman and child are killed by gas explosion https://t.co/oJ2jQCKBtq pic.twitter.com/DhPajPz8Zi
— Daily Mail Online (@MailOnline) November 25, 2016
Има ли връзка между инцидентите?
По всичко личи, че случаят в Харманли се различава от ситуацията в Италия и Гърция.
Агресивната реакция на хората в българския център беше предизвикана заради неспособността на мигрантските служби да им осигурят нормален достъп до лекарска помощ, протестите на местни активисти на ВМРО и решението на ДАБ да "сложи точка" на проблема, като заключи мигрантите на територията на бившата казарма.
Досега центърът в Харманли винаги е бил от отворен тип.
Дали на 24 ноември е имало провокатори, които умишлено са предизвикали безредиците, палежите и унищожаването на обзавеждането - това трябва да бъде потвърдено официално от службите за сигурност.
Към момента обаче няма други преки доказателства за наличие на организирани метежи в бежанските лагери в Европа.
Eдинствените общи черти на напрежението във Франция, Италия, Гърция и България, са свързани със струпването на хиляди мигранти на едно място, ограничаването на придвижването им и липсата на битови условия, адекватни на тежката пренаселеност в лагерите.