Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори (АБРО) оспорва решението на СЕМ да санкционира БТВ и Нова телевизия за нарушенията при отразяването на инцидента с гимнастичката Цветелина Стоянова.
Както БТВ, така и Нова ТВ са членове на АБРО, в която влизат още ТВ7, News 7 и България on air от телевизиите с цифрово покритие, както и още 19 кабелни телевизии (част от които са в медийните групи на БТВ и Нова).
От организацията критикуват СЕМ за намеса в редакционната преценка на двете медии, като посочват, че "журналистите не могат да получават инструкции и указания за упражняването на тяхната дейност".
"Двете най-гледани национални телевизии са доказали с дългогодишното доверие на аудиторията, че постигат справедлив баланс, между правото на личен и семеен живот на гражданите и свободата на изразяване. Тези права не са абсолютни, нито се намират в някакъв йерархически порядък, тъй като са еднакво ценни", се казва още в позицията.
Те оправдават засиления медиен интерес към казуса с Цветелина Стоянова заради статута й на "публична личност" и интереса на зрителите към представянето на националния отбор по художествена гимнастика.
"Изявите на „Златните момичета" винаги са били повод за национална гордост. Националният отбор по художествена гимнастика е едни от фаворитите за спечелване на златото на Олимпиадата в Рио де Жанейро.
С оглед на големите очаквания за медали, както и големия обществен интерес, предизвикан от Европейското първенство в Израел, включително успехите на отбора до момента, инцидентът с една от основните състезателки от националния отбор - Цветелина Стоянова безспорно е тема, която вълнува и трогва цялото общество", посочват от АБРО.
От организацията смятат, че "няма неправомерно събиране на информация" при отразяването на инцидента, тъй като "всички интервюта с близки, роднини, треньор, председател на БФХГ, съотборнички, медицински лица, са дадени доброволно и с тяхно съгласие".
Членовете на АБРО посочват, че спазват Етичния кодекс на българските медии, а за спазването му отговаря Комисията по журналистическа етика, в която влизат Александър Кашъмов; Бойко Василев; Весислава Антонова; Гена Трайкова; Даниела Тренчева; Ивайло Цветков - Нойзи; Иван Бедров; Илия Вълков; Невена Праматарова; Бисера Занкова; Райна Николова; Нели Огнянова.
"Считаме за неприемливо публикуването на доклада - наблюдение на интернет страницата на СЕМ, под формата на прессъобщение, без каквато и да е правна стойност. При такова действие липсва задълбочен анализ на медийното законодателство и внимателен прочит на фактите и може единствено и само да бъде увредено доброто име на двете най-големи национални частни телевизии", завършва позицията.