Министерският съвет дава мандат на БЕХ да влезе в преговори с компании от САЩ във връзка с решението за изграждане на седми ядрен реактор в АЕЦ "Козлодуй", обяви енергийният министър Теменужка Петкова.
"Целта е да се направи проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на одобрената вече площадка номер две на АЕЦ "Козлодуй". Решението е свързано с това да бъде разрешено на Българския енергиен холдинг да преговаря с компании от САЩ за нови ядрени технологии. Много е рано да се говори за мощности и за гориво", уточни министър Петкова.
Тя припомни, че процедурата за АЕЦ "Белене" е ход и е стартирана съгласно решение на Народното събрание, което правителството изпълнява. Има забавяне по отношение на отделните етапи от процедурата, а кризата с COVID-19 е наложила тотална реорганизация на процеса, обясни Петкова.
"Въглищните централи ще излязат постепенно от употреба, ние трябва да търсим решение в тази посока, за да бъдат заместени, не само в България, но и в Европа", повтори Петкова, която по-рано коментира темата и в сутрешния блок на bTV.
"Това решение е продиктувано от трайната политика на ЕС, свързана с декарбонизация на икономиката и с постигането на много амбициозната цел на ЕС за нулеви емисии до 2050 г. както и заключенията на Европейския съвет, в които ясно е посочено, че държавите членки ще имат право да определят сами своя енергиен микс. Част от страните в ЕС застъпват тезата, че ядрената енергия от една страна гарантира сигурността на електроенергийните системи и доставките, от друга страна не генерира емисии. Трайната позиция на ЕК е, че именно чрез използването на ядрена енергия и възобновяеми енергийни източници можем да постигнем тези амбициозни цели", обясни Петкова на брифинга в Министерски съвет.