Намираме се в най-тежката фаза на пандемията, макар България да не е все още на нивата на Белгия, Чехия и Люксембург. Целта на новите мерки е да прекратят тренда за увеличаващи се болни и да преминем по-леко през това. Това заяви пред Нова телевизия главният здравен инспектор доцент Ангел Кунчев по повод новите мерки, които влизат в сила от днес.
"Важно е сега спазването на тези нови мерки. Идеята ни е да успеем да дадем на хората едни нормални празнични дни", коментира доц. Кунчев.
По думите му, ако през следващите седмици се отчетат положителни резултати от мерките и се види ефект, към 21 декември те ще бъдат разхлабени, но категорично няма да отпаднат.
"Много е трудно да се справим в такъв кратък срок - три седмици. Най-добрият вариант ще бъде да влезем в плато и да прекратим процеса на заболеваемост и смъртност. Ако пък го снижим - това също ще бъде успех. Всички следващи мерки трябва да бъдат продиктувани само от получените резултати. Те ще бъдат постепенно разхлабвани. Ако постигнем успех, ние смятаме да възстановим работата на детските градини, яслите и учениците до 4-ти клас ", коментира още той.
Въпреки това той сам призна, че няма как да се предвид резултатът от сегашната ситуация.
"Ако някой специалист ви каже, че знае какво точно ще се случи - лъже ви. Никой не можеше да предвиди и да се подготви за всичко. Дори Швейцария е изчерпала капацитета на интензивните си отделения. Развитието на ситуацията ще ни води и при взимането на бъдещи мерки. Ще се опитаме да държим епидемията в нормални нива, докато не прекъсваме нормалните социални дейности в живота", обясни още Кунчев.
Според него сега, за разлика от пролетта, светът вече има достатъчно опит в борбата с коронавируса, като това, което се е доказало като работеща стратегия срещу него, е спазването на мерките.
"Виетнам, Нова Зеландия, Австралия, Япония и Китай са първенците в света. Там дори няма дискусия по наложените мерки", коментира той.
Доц. Кунчев изрази оптимизма си по отношение това дали здравната система ще се справи със сигурацията, като изтъкна, че всеки ден има излекувани между 1000 и 2000 души, което е знак, че системата ще се справи, макар и трудно.
"Никой няма да бъде оставен на произвола на съдбата. Търсенето на компромис е най-трудното в тази пандемия. Сигурно можеше мерките да бъдат въведени по-рано или да са по-строги, но виждаме как се приемат и какви са реакциите. Няма как да не отчитаме това", казва здравният експерт.
На въпрос за антигенните и PCR тестове и това, че в последно време повечето хора си правят основно антигенни, но те не влизат в статистиката, той обясни, че в последната седмица темата за антигенните тестове се обсъжда активно.
"Ако съм 100% сигурен в антигенните тестове, ще поискам да ги изравним с PCR тестовете. Много зависи какви ангигенни тестове ползваме. Вече знаем, че започва да се оформя заболяемост около 10-15%, която е скрита. Обмисляме след всеки положителен антигенен тест, той да бъде потвърден с PCR и да се задействат всички последващи мерки. Когато той е направен в лечебно заведение, да бъде изследван за сметка на държавата с PCR. Закупили сме и разпределили немалък брой тестове. В момента сме в процедура за осигуряваме на 1 млн. теста", допълни той.
Той изрази убеждение, че SMS-ите, имейлите и обажданията по телефона за хората, които ще са поставени под карантина ше се узаконят.