На дневен ред стоят всички възможни източници за доставки на газ, включително и "Газпром", но той е последният вариант. Това заяви в ефира на БНТ служебният министър на енергетиката Росен Христов.
"Още не сме започнали да търсим контакт с тях, защото гледаме да изчерпаме всички възможни варианти. Това е последен вариант, но не сме ги извървили от листа с опции", каза той.
По думите му имаме газ до септември, има и откъде да намерим до края на годината.
"Проблемът не е толкова в количествата, колкото в цената. Ако ние обявим, че плащаме 5 пъти по-висока цена, ще имаме газ колкото си искаме. Оферти има много. Проблемът е в доставката. Повечето оферти са за LNG, за които няма слотове. Има слотове на местни компании, но цената им е такава, че не ни устройва", смята Христов.
Вчера пред BTV той заяви, че България получава руски газ чрез посредници от Гърция и от други търговци.
Христов обясни, че има направени анализи на всички рискове и ако започнат преговори, ще се адресира всичко, което е критично за страната, така че доставките да са стабилни.
"Фалити не трябва да се очакват. Приоритетите на министерството са ясни - максимална диверсификация на доставчиците на газ, така че да обезпечим количества и цена. Вярвам, че ще се справим. Можем да очакваме пазарна цена, при която да не се изпада в сериозна криза. Ситуацията няма да е лека, виждаме галопиращите цени", каза още служебният министър.
Според него диверсификацията е добър инструмент.
"Много хора я разбират като да заменим руския доставчик с друг, а тя е да намерим много доставчици, за да има конкурентни условия".
Христов посочи, че "Булгаргаз" е можел да реагира по-добре на задаващата се криза.
"Кризата беше ясна още април. Четвърти месец сме в тези затруднения. Не мога да кажа, че "Булгаргаз" е реагирал максимално добре и бързо, дължи се на липса на подготовка, сигурност, информация".