Нито един ден от летните месеци не е проспан - за това беше категоричен здравният министър проф. Костадин Ангелов пред bTV.
"Два дни, след като дойдох като министър, пуснах заповед за следващите мерки. Срещах се с щабовете, организацията бе направена така, както имаше възможност в съответната област", заяви Ангелов като коментар на обвиненията срещу здравното министерство, че не се е подготвило през лятото за втората вълна на коронавируса.
Министърът изтъкна, че реалният проблем на здравната система у нас не е липсата на болнични легла и места за настаняване на пациенти, а липсата на достатъчно медицински персонал.
"Много трудно можем да намерим лекари и сестри. Не е проблемът в липсата на сгради и легла или липса на организация. Да сте чули че няма техника, че няма апарати за дишане? Пациенти от болниците не се връщат. В момента нямаме недостиг на легла", коментира министърът.
Преди дни проф. Ангелов дори призова студенти в последните курсове на обучението си да се присъединят към усилията на медиците в борбата със заразата.
Министърът също така беше категоричен, че нито една от предвидените мерките не е била смекчена на гласуването в Министерския съвет. Той даде пример с това, че в редица държави от Европейския съюз били предприети същите мерки, като те са дали резултат.
Проф. Ангелов посочи, че сегашният висок брой на новите и активните случаи на коронавируса е резултат от неспазването на досегашните мерки, подценяването на вируса и от горенето на маски пред Министерския съвет.
"Голямото недоверие към системата, трупано през годините, доведе до този резултат", коментира министърът, като напомни, че отсамото начало на пандемията лекарите и здравното министерство са насърчавали спазването на мерките.
По думите му обаче в момента не трябва да се търсят виновни, а решения, посочвайки че такива са спазването на дистанция, редовната дезинфекция, спазването на мерки и най-вече - уважаване на лекарите.
Според него има пренебрегване на успехите, които българската здравна система има в борбата с коронавируса досега, като той посочи, че само за последното денонощие са излекувани 2518 души. Думите му бяха коментар за случаите, при които хора чакат линейки с часове или на стълбите пред кабинетите и се стига до смъртни случаи.
Здравният министър изказа съболезнования на близките на починалите и заяви, че случващото е недопустимо и не е нормално да се случва.
"Това е проблем на организацията в самото лечебно заведение. Разбрахме кои са виновните и те са наказани", поясни още той.
Министърът отново заяви, че здравната ни система има нужда от сериозна реформа, но няма обществен и политически консенсус за това.
"Основната идея е да спрем масовото разпространение на заразата. Не можем да я спрем, а можем да контролираме темпа на разпространение. Не можем да спрем хората да живеят или да ги направим заложници на системата вкъщи. Все още не сме стигнали такива числа, че да налагаме вечерен час или излизане с SMS, както е в други държави", обясни министърът.
Относно цената на PCR тестовете той коментира, че държавата няма законово право да регулира пазара или да определя цените.
"НЗОК е определила, че цената на теста, който ще заплаща, е 60 лв. Всяка една лаборатория, освен консумативите, има цени на труд, амортизация, ток, вода и т.н. - допълнителни косвени разходи. Като бивш директор на болница знам колко струва един такъв PCR тест", коментира Ангелов.
България има един от най-добрите ваксинационни календари в света и организацията за ваксините е направена, заяви Костадин Ангелов.
"Ваксинационният план на България се работи в момента. Той има две посоки. Едната е кои ще бъдат групите, които ще бъдат ваксинирани първи. Тук споделяме мнението на европейските ни колеги, че ще се започне с хората, които са уязвими на първа линия. Минаваме през възрастните хора и след това всички останали", поясни здравният министър.