Много въпросителни изникват тогава, когато се окаже, че сме били контактни на заразен с коронавирус - трябва ли да се тестваме и кога точно? А защо тестовете веднъж са отрицателни, друг път - положителни? И изобщо кой от всички видове тестове да си направим?
Поиска ли човек да се информира каква е най-адекватната му реакция, може да се загуби в потока от съвети и разнопосочни мнения. Ето защо потърсихме няколко специалисти, които да ни обяснят кога точно и кой тест да изберем, както и опасни ли сме за околните преди тестването.
Започваме от там какви са в момента тестовете, които най-масово се правят у нас и какви са разликите между тях.
Това са PCR, бърз антигенен тест и бърз тест за антитела.
Онези, с които се установява дали сме заразени или не, са първите два - PCR или антигенен тест. Т.е. те са най-показателни в началото на болестта. На третия или четвъртия ден след контакт със заразен можем да си направим един от двата теста, но е важно да не е по-рано.
"По-рано от това е възможно тестовете да се окажат фалшиво отрицателни и това се случва, когато вирусът не е в достатъчно количество, за да бъде "хванат", обяснява д-р Деница Даскалова, която е общопрактикуващ лекар с 20-годишен стаж и с пациентска листа от над 4000 души.
Иначе и PCR-ът и антигенният тест се правят с проба, взета от гърлото или носоглътката. Все по-често се избира по-евтиният вариант с антигенния тест. Той може да стане готов в рамките на минути. Ако той се окаже положителен, тогава вече за потвърждение може да се направи и PCR, който обаче е по-скъп, а за резултат се чака от 24 до 36 часа.
Разликата в цената идва и заради различния метод, по който тестовете работят. При PRC-а се открива РНК на вируса, тоест неговия геном. "Това е сложна и съответно скъпа технология", обяснява д-р Даскалова.
При антигенния тест се откриват други антигенни структури, но не в генома, а в обвивката (белтъка) на вируса.
Другият тест, който се прави у нас, е този за антитела.
"Той се прави, ако човек мисли, че е прекарал инфекцията или след като знае, че е бил болен. Защото за образуването на антителата е необходимо време. Този тест показва, че организмът се е срещал с вируса", обясни пред Webcafe вирусологът проф. Радка Аргирова.
За да има човек такива антитела, трябва да е минал период на боледуване от поне седмица до 10 дни, допълва д-р Деница Даскалова.
Има още една разлика с другите два теста и тя е, че при този за антитела се взима кръвна проба. Той може да отчете различни антитела - IgM и IgG, с които лекуващият разбира от колко време е инфектиран пациентът.
IgM антителата се образуват средно 7-10 дни след инфектиране с вируса, докато за IgG антителата са необходими най-малко три седмици. При втория случай, че счита, че пациентът е с отшумяла инфекция.
Повечето специалисти, с които разговаряхме - сред които и бившият здравен министър Мирослав Ненков, не се наемат да кажат категорично колко дни преди да се появят симптоми човек може да носи вируса и съответно, да е заразен. Това е строго индивидуално и зависи от собствените защитни сили на всеки организъм.
Според проф. Аргирова обаче преди появата на симптоми човек би могъл да е заразен за околните от три до осем дни.
"Това е най-опасният период, защото този, който е заразен, няма никакви симптоми и оплаквания, но в това време е най-висока продукцията на вируса и неговото отделяне. Тогава човек може да зарази други без да знае и без да иска", обяснява вирусологът.
Според лабораторния лекар д-р Георги Тодоров обаче хората без симптоми не са заразни. "Ако те нямат хрема, кашлица или не кихат, не могат да разпространяват вируса", убеден е той.
Както знаем обаче НОЩ препоръчва носенето на маска от всички ни. Така дори да сме преносители на вируса, но сме безсимптомни, намаляваме риска да прехвърлим вируса на други хора.
Често хората се питат и какво да предприемат в случай, че имат висока температура, кашлица и болно гърло. И се питат дали това е грип, вирус или COVID-19.
"Препоръчваме човек да остане вкъщи поне три-четири дни, за да не разнася зараза, каквато и да е тя, тъй като в момента има и много други вируси. Да приема течности, таблетки за гърло и лекарства за понижаване на температурата", обяснява д-р Даскалова.
По преценка на лекаря, в случай, че състоянието не се променя или се влошава, пациентът вече трябва да се изпрати за антигенен тест и едва тогава за PCR.
Относно това кога е нужно да се направи тест за грип, по думите на д-р Даскалова човек може да се ориентира за това по по-бурното начало на болестта. Грипът започва обикновено директно с фебрилна (висока) температура, силна отпадналост. Или както тя посочва - "няма как да се сбърка по-острото му начало".
"При коронавируса по-скоро първо се появява лека хрема, леко драскане в гърлото и постепенно може да се покачва температурата, да се появи и отпадналост и всички останали симптоми", обяснява общопрактикуващият лекар.
Не е нужно обаче човек да гадае с какво се е заразил. У нас се правят и бързи тестове за грип, при които отново се взима секрет от гърлото, в който се търси чужд антиген. Отделно има такива тестове, които да покажат и какъв тип - А или Б, е грипът.
Съществуват и комбинирани тестове, които могат да отчетат дали човек е болен от грип, дори какъв тип е той, както и да покаже има ли коронавирус. Този тип тест именно препоръчват и д-р Даскалова, и проф. Аргирова.
"Много се припокриват симптомите и оплакванията и трудно може да се различи по клинични признаци. При нас тези тестове се правят всеки ден", обяснява вирусологът.
Още за коронавируса и какви са препоръките на властите за действията, които да предприемете при симптоми или положителен тест, можете да разберете от Единния информационен портал за COVID-19.