Изискването за задължително поставяне на ваксини на децата, за да могат да посещават те детски градини, не е дискриминационно. Това решение взе Върховният административен съд, отменяйки като незаконосъобразно решението на Административния съд в Сливен от края на октомври миналата година.
Конкретният казус, станал причина за спора, е от Сливен. Там в общинска детска градина не беше допуснато дете, на което не са били поставени всички задължителни ваксини от Имунизационния календар на Република България.
Родителите на детето подавт жалба за дискриминация пред Комисията за защита от дискриминация, но оттам я отхвърлят, след като не установяват, че дискриминация няма. Именно така се стига и до делото в Административния съд, където атакувана е КЗД.
Съдът се изказва, че има наличие на дискриминация при решението детето да не бъде прието в детска градина. Това решение обаче сега е обявено за незаконосъобразно.
Според мотивите на ВАС изискването за представяне на данни от личния лекар за имунизационния статус на детето като условие за прием в детска градина няма дискриминационен характер, тъй като не противопоставя едни групи деца на други. Неговата цел е единствено да създаде подходящи условия за осъществяване на установените и признати за законосъобразни от съда задължителни планови имунизации и реимунизации на деца, с оглед гарантиране изпълнението на конституционното задължение на държавата за защита интересите на децата и опазване на здравето и живота им.
ВАС приема, че предвидените в закона и в Наредбата задължителни имунизации се правят за предпазване на гражданите от заразни болести, които могат да прераснат в епидемии. Чрез тях държавата съхранява здравето и живота на всички български граждани, не само на тези, които подлежат на имунизация.
Оттам посочват още, че задължителните имунизации срещи определени заразни болести е съобразено с изискванията на световните здравни организации.
Целта на закона е да не бъде поставено в риск здравето на гражданите като национален приоритет, гарантиран от държавата, включително чрез осъществяване на надзор над заразните болести, се казва още в решението на съда.
То е окончателно и не може да бъде обжалвано.