Върховният съд на САЩ потвърди закона, който принуждава китайската компания ByteDance да продаде социалната си платформа TikTok или да прекрати дейността си в Америка.
По този начин забраната за приложението може да влезе в сила още тази неделя.
През април миналата година президентът Джо Байдън подписа закон, който задължава ByteDance да продаде активите си в САЩ до 19 януари, като в противен случай TikTok ще получи забрана за цялата страна.
От компанията обжалваха закона пред Върховния съд, като според тях текстовете противоречат на американската конституция. В петък магистратите обаче взеха решение, според което издадената забрана не влиза в конфликт с основния закон на страната.
В становището си Върховният съд признава, че за 170 милиона американци TikTok предлага платформа изразяване и е място за изграждане на общност. Въпреки това обаче оттам отчитат, че Конгресът е приел закона заради опасения за риск за националната сигурност на САЩ, което е било и решаващият фактор за крайното решение по делото.
Все пак може да се очаква, че TikTok ще продължи да функционира поне още известно време.
---
"Дигитални бежанци" бягат в конкурентното приложение на TikTok:
---
От администрацията на действащият президент на САЩ Джо Байдън обявиха, че ще оставят решението на този въпрос за неговия наследник - новоизбраният държавен глава Доналд Тръмп, който в понеделник ще встъпи в длъжност.
"Нашата позиция по този въпрос е ясна: TikTok трябва да продължи да работи под американска собственост", коментира пред "Си Ен Ен" служител на администрацията на Байдън.
Главният изпълнителен директор на ByteDance Шу Чу е сред поканените на церемонията по встъпването в длъжност на новия американски президент, редом до други водещи шефове в технологичния сектор. Мнозина приемат това като сериозен знак за желанието на Тръмп да запази приложението.
Самият той неколкократно потвърди това, а в последното му изказване по темата в социалната платформа Truth Social президентът написа, че е коментирал въпроса в телефонен разговор с китайския президент Си Дзинпин.
Законът дава на президента възможност на американския държавен глава да удължи срока за продажбата на TikTok с още 90 дни, но задействането на удължаването изисква доказателства, че платформата работи по сделка за продажбата.
До момента от ByteDance са категорични, че приложението не се продава.