Водеща британска компания влиза в търга за концесията на Летище "София"

Най-голямата британска летищна група - Manchester Airport Group (MAG) потвърди днес своите намерения да участва в търга за концесията на летище "София", чието начало бе дадено от българското правителство на 5 юли 2018 г.

Компанията, съвместно с екип от местни консултанти, вече повече от две години анализира потенциала на Летище София и днес обяви, че е първият консорциум, който потвърждава участие в процедурата.

В момента MAG управлява три от основните летища във Великобритания – Манчестър, Лондон Станстед и Ийст Мидландс, които заедно обслужват около 60 милиона пътници годишно, до над 270 дестинации чрез 70 авиолинии.

От MAG коментират, че се отнасят към всяко едно от летищата си като към самостоятелен обект и го управляват "в тясно сътрудничество с местните общности около всеки обект".

"По този начин се гарантира, че те ще имат ползи от гледна точка на инвестиции и създаване на работни места, а и ще бъде гарантирано и опазването на околната среда", обясняват от компанията и допълват, че имат навика да работят с местни компании като доставчици.

"Ние се надяваме да ни бъде дадена възможност да предоставим на хората в България глобалния портал на световно ниво, който те заслужават. Вече сме извършили огромен обем работа във връзка с тази възможност и имаме ясна визия как да доставим на всеки един пътник приятно преживяване и глобална мрежа от маршрути през летище София, сравними с другите летища от световна класа по света. Ние искаме да доставим директна международна свързаност на България, като така ще се стимулира туризмът и икономическия растеж", коментира главният изпълнителен директор на MAG Чарли Корниш.

"В същото време, MAG разбира важността общностите около районите на нашите летища да могат да се развиват, без това да става за сметка на увеличаване на въздействието върху околната среда. Ние вярваме, че когато летищата на MAG просперират, общностите около тях също просперират. Ние сме фокусирали нашите международни дейности за развитие към летище София, което може да стане „перла в нашата корона“ и нашата най-значима до сега инвестиция в друга държава", каза още той.

Офертата на MAG ще бъде подкрепена от китайския строителен гигант BCEG, който вече работи с MAG по строителния проект в Манчестър - Airport City UK, един от най-значителните британски примери за сътрудничество с Китай в областта на инфраструктурното развитие. Включването на BCEG ще доведе и до нови възможности за сътрудничество между България и Китай.

"Щастливи сме да сме партньори с BCEG при подаване на концесионното предложение. Партньорството ни по Airport City UK е повече от успешно. Идваме в София с пълен набор от умения – нашия търговски и оперативен опит и развитите строителни умения на BCEG, както и способността им да предоставят само най-високо качество и стандарти", допълни Корниш.

BCEG в момента изгражда един от най-големите авиационни строителни проекти в света - Пекинското международно летище Даксинг.

"Ние разглеждаме участието си в предложението по процедурата за летище София като продължение на меморандума за разбирателство между Китай и България и като част от инициативата "Един пояс, един път". Проектът представлява истинска възможност за нас да проучваме и за в бъдеще съвместни инфраструктурни възможности", коментира Ксинг Ян, Управляващ директор на BCEG International Co. Ltd.

"Ние ще допринесем за Летище София с нашите китайски инвестиции заедно с експертизата си и задълбочените ни умения в авиацията, строителството, развитието, инвестициите и инфраструктура. Като основен доставчик и партньор, ние сме убедени в развитието му и вярваме, че то ще служи като магнит за последващи инвестиции в София, което ще донесе икономически ползи и увеличаване на заетостта в района", допълни той.

Новините

Най-четените