България преизпълни квотата за ВЕИ-мощности

България е една от трите страни-членки на ЕС, които вече са изпълнили националните си цели за дела на произведената електроенергия от възобновяеми източници до 2020 г. Това показват данните на Евростат за консумацията на зелена енергия в ЕС.

Според данните България е постигнала заложената цел от 16% дял на електроенергията от ВЕИ още в края на 2012 г.

Въпреки това през 2013 г. се увеличава процентът на зелената енергия в общата консумация на ток, като се присъединяват нови мощности в размер на 1/5 от наличните през 2012 г.

Прави впечатление, че само Швеция продължава да присъединява допълнителни ВЕИ-мощности над квотата, но дори техният дял не е толкова голям, колкото в България.

Освен в Швеция постигане на заложените цели има още в Естония, като съвсем близо до планирания дял са Румъния, Литва, Италия и Чехия. Най-големият дял на зелена енергия в брутната консумация се наблюдава в Швеция (52,1%), следвана от Латвия (37,1%), Финландия (36,8%) и Австрия (32.6%).

В дъното на класацията са Люксембург (3,6%), Малта (3,8%), Холандия (4,5%) и Великобритания (5,1%).

Европейските правителства отделиха 57 млрд. долара за проекти за зелена енергия през 2012 г., което е повече от половината от заделената за същата цел сума в целия свят - 101 млрд. долара, сочат данни на Международната агенция по енергетика.

Инвестициите в нови проекти на Европа са спаднали до 43 млрд. долара през 2013 г. спрямо около 80,2 млрд. долара през 2012 г., разкриват пък данни на Bloomberg New Energy Finance.

Заради изискванията за производство на зелена енергия НЕК е задължена да изкупува на преференциални цени - близо десет пъти по-високи от цените за 1 мегават/час, произведен от АЕЦ "Козлодуй" или от държавната ТЕЦ "Марица Изток" 2.

Вследствие на масовото включване на ВЕИ-търговци по дългосрочни договори (между 10 и 15 години) държавната електрическа компания започна да трупа дефицити.

Новините

Най-четените