Картината „Алжирски жени" (Версия „О") на испанския художник Пабло Пикасо постави нов световен рекорд за най-скъпо произведение на изкуството - 179.4 милиона долара. Платното бе продадено на търг в Ню Йорк от аукциона „Кристис" от анонимен купувач, наддавал по телефона.
Първоначалните очаквания бяха, че цената на картината ще стигне 140 милиона долара, което само доказва нарастващия интерес към произведенията на изкуството - една от най-сигурните инвестиции в момента. Интересът на колекционерите все повече се измества към съвременното изкуство, импресионизма и като цяло различните и провокативни произведения.
Така Пикасо измести ирландския майстор на гротеската и мрака Френсис Бейкън и неговия триптих „Три скици към портрета на Люсиен Фройд", продадена отново от „Кристис" за 142.4 милиона долара през ноември 2013-та година.
Маслената картина „Алжирски жени" (Версия "О") е нарисувана от Пикасо през 1955 г. и представлява голо женско тяло, допълнено с още няколко фрагменти от женски тела.
Пикасо, основоположник на кубизма и един от най-влиятелните автори на миналия век изобщо, рисува в продължение на 2 години (1954-1955) 15 картини от серията „Алжирски жени", маркирани по азбучен ред от А до О, за да пресъздаде своето възхищение по френския романтик Йожен Дьолакроа.
Освен с прочутата „Свободата води народа", посветена на Френската революция и исторически препратки в своето творчество, Дьолакроа е известен и с платната от неговите пътувания по света, които показват спецификата и символите на различните народи, част от тях е именно серията „Алжирски жени".
Версиите на Пикасо досега са били показвани в няколко големи музейни изложби по света, а „Алжирски жени" (Версия "О") досега бе собственост на семейството колекционери от САЩ Виктор и Сали Ганц. На същия търг бе поставен и още един рекорд - скулптурата „Сочещия човек" на Алберто Джакомети бе продадена за 141.3 милиона долара, също на неизвестен купувач.
Картините на Пикасо от години са особено атрактивни за аукционите и успяват да надхвърлят очакванията. През 2004 г. платното "Момчето с лулата" бе продадено за 104 милиона долара от „Сотбис", а след това картината "Дора Маар с котката", посветена на музата на художника Теодора Маркович, стигна цена от 95.2 милиона долара.
Предишният рекорд на „Кристис" за произведение на Пикасо бе „Гола жена, бюст и зелени листа", продадено за 106.5 милиона долара преди пет години.
Е, няма да го направиш. Сигурен съм, че ще предпочетеш да им вземеш парите, въпреки, че си прав за това какво представляват като изкуство!