Министърът на финансите Владислав Горанов съвсем не се е отказал от налагането на най-спорното си данъчно облагане - т.нар. данък "уикенд".
Това съобщава в. "Сега" в днешния си брой.
Предложението му не мина в пълния си вид през одобрение на Народното събрание, но окончателният вариант на приетия Закон за ДДС е отворил широка врата за прилагането му "по втория начин" - чрез правилник на МФ.
Така всички фирми ще бъдат длъжни да връщат част от ДДС за служебните си стоки и услуги, в случай че собствениците или работниците ги ползват и за лични нужди.
Още по-скандалното е, че за разлика от първоначалния вариант на МФ, който предвиждаше данъкът да се налага само при вещи с цена над 700 лв. (стойност, която беше увеличена от Владислав Горанов до 2000-5000 лева под натиск от депутатите от собствената му партия ГЕРБ), сега таван за данък "уикенд" няма".
Проектът за Правилник за прилагане на закона за ДДС е публикуван за обществено обсъждане на 15 декември, като срокът за забележки приключва на 29 декември - два дни преди Нова Година.
Така обсъждането на най-спорната данъчна инициатива на ГЕРБ ще бъде "претупано" между Коледните и Новогодишните празници.
В него става ясно, че от февруари фирмите ще трябва да прилагат нови образци на документите, в които се отчитат продажбите и покупките, при които е платен и възстановен ДДС, пише в. "Сега".
В дневника за продажби, както и в ежемесечните справки декларации за дължим ДДС се въвеждат специални графи, в които фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи. Първият месец, в който ще се случи това, ще бъде февруари, защото за декември важат досегашните формуляри.
Катя Крънчева, заместник-председател на УС на Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия, коментира пред изданието, че Законът за ДДС и правилникът за прилагането му гарантират, че данък "Уикенд" ще се начислява за абсолютно всички фирмени покупки, независимо от вида и стойността им.
"От закона отсъства единствено задължението за подаване на нарочни декларации, а възможността за субективност при определяне на дела за лично ползване остава", казва още тя.
Да "праснеш" такова заглавие, било то преписано от Сега, означава 2 неща: първото е, че си зле информиран, не следиш развитието на темата, не познаваш европейските директиви и търсиш евтини бонуси; второто - че си обсебен от Радан Кънев.