Всяка вечер в продължение на 9 минути баровете и заведенията у нас ще гасят тока в обектите си. Акцията им ще се проведе в знак на протест срещу намеренията на държавата да се възстанови 20-процентното ДДС за хотелите, ресторантите и баровете.
От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията настояват ставката да остане 9%.
Според заместник-председателя на БХРА - Енчо Енев, възстановяването на ДДС на старите му стойности от 20% ще принуди голяма част от туристическия бизнес у нас да мине в "сивия" сектор.
Протестите под надслов "9 минути тъмнина за 9% ДДС" започват от този уикенд, а гасенето на тока ще се случва точно в 21:00 ч.
Недоволството на ресторантьорите идва на фона на разглеждането на бюджета за 2025 г. на второ четене, където е заложено възстановяването на 20-процентната ставка за хляба и ресторантьорския бизнес.
••• Коментар за недоволството на ресторантьорите прочетете тук:
Председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов първи предупреди, че връщането на данъка ще има негативен ефект върху бранша.
"Цената ще я платим всички ние. Цената ще я платят хората, които работят в нашия сектор", заяви Алибегов пред медиите.
Припомняме, че намалението ДДС от 9% бе въведено за ресторантьорите и хотелиерите по време на COVID пандемията като една от мерките за помощ заради честите локдауни.
Макар че страната ни официално обяви край на пандемичните мерки през ноември 2022 г., по-ниският данък за ресторантьорски и хотелиерски бизнес се запази досега.
И в момента текат спорове между управляващи и опозиция дали ДДС-то за заведенията да се запази 20%, или все пак като антикризисна мярка отново да бъде намалено.