Еврохолд обяви стратегията си за придобиването на българския енергиен бизнес на ЧЕЗ, като си постави за цел да превърне компанията Eastern European Electric (ЕЕЕ) в "енергиен лидер в Централна и Югоизточна Европа".
"Намерението ни е да превърнем EEE в регионална ютилити компания в България по отношение на устойчивост, удовлетвореност на клиентите, както и да поемем ясен ангажимент за инвестиции в технологии, които да подобрят ефективността. Същевременно ще се стремим да поддържаме финансова стабилност при спазване на регулаторните норми. Вече обявихме, че сме осигурили приемственост в оперативното управление на активите, които ще придобием”, казва Асен Христов, председател на надзорния съвет на Еврохолд.
Стратегията на EEE е разработена от членовете на консултативния енергиен съвет на компанията, в който влизат бившия директор на НЕК Георги Миков, бившият изпълнителен директор на американския собственик на ТЕЦ Марица Изток 3 ContourGlobal Гари Левсли, и румънският енергиен мениджър Дан Каталин Станку.
"За нас превръщането ни в енергиен лидер в Централна и Югоизточна Европа е стратегическа цел след успешна интеграция на дружествата. Сделката ни дава възможност да допринесем за развитието на енергийния сектор в България и региона”, казва Гари Левсли, член на енергийния борд на Еврохолд.
Инвестиционната програма предвижда още "подобряване на качеството на обслужване на клиентите, въвеждане на дистанционно отчитане, внедряване на съвременна система за намаляване времето и честотата на прекъсвания, подобряване управлението и контрола на електропреносната мрежата и др.", става ясно от съобщението.
Приоритет в инвестициите ще е намаляване на загубите на електрическа енергия, внедряване на нови технологии, с които ще се контролира инфраструктурата и ефективно ще се управляват присъединените възобновяеми енергийни източници, казва Дан Каталин Станку
Еврохолд поема ангажимент да развива съществуващата инвестиционна програма на ЧЕЗ, така както е одобрена от Комисията за енергийно и водно регулиране, като ще реализира и допълнителни инвестиции. За регулаторния период до 2020 г. ще бъдат вложени над 270 лв., а за периода до 2023 г. - още 260 млн. лв., се посочва в стратегията.
Предстои сделката за 335 млн. евро между Еврохолд и ЧЕЗ да бъде разгледана от Комисията за защита на конкуренцията. Асен Христов обяви, че очаква окончателното решение да стане ясно до 25 дни.
Предварителният договор беше подписан през юни 2019 г.