Стандартът на живот на работещите в IT-индустрията е четири пъти по-висок от средния за България. Очаква се той да задмине стандарта на страни като Англия, Германия и САЩ. Това каза пред Дарик радио Стеляна Луизова, от интернет платформа, обединяваща софтуерни специалисти.
В IT-сектора работят около 25 000 българи. Към днешна дата за един специалист се борят над 40 европейски фирми. През 2018-а приходите в българската икономика от IT-индустрията ще са над 15%. Оборотът от тези услуги за миналата година е 10 млрд. лева, а стартовата заплата на един програмист започва от 1000 лева.
Луизова допълни, че интересът към този бранш в страната ни е голям, тъй като в момента почти всичко, което се разработва като някакъв тип продукт, има нужда от IT-отдел. Освен сравнително високото стартово заплащане, друг плюс в тази индустрия е бързото кариерно развитие, съобразено с постиженията.
Много фирми вече правят безплатни академии за нови кадри, които след това да наемат, и това привлича хора от различни възрасти към IT-индустрията.
Белка и Стрелка защо се пали, не знам, може би работи в АТ сектора и чувства тази статия като провокация. А то е просто новина, съобщена без грам лошо чувство, дори напротив, изтъква се високият процент от БВП, който постигат в тази професия. Ама Белка май е прочела само заглавието и веднага е скочила на клавиатурата.
Не стартовата заплата, а сумата, върху която ги/се осигуряват започва от 1000 лева. Стартовата заплата за начинаещ е около 2000. За по-малко можеш да си наемеш нещо друго във фирмата, не и програмист. Всъщност що-годе квалифицираните не харесват заплата от 2500 - 3000 лева, трябва повече да им предложиш. И са прави - лесно могат да си намерят доста по-доходна работа в чужбина.
И като написах "начинаещ", имах предвид "абсолютно начинаещ". А като написах "що-годе квалифициран" имах предвид напреднал начинаещ.