26-годишен пиян шофьор фучи по централен булевард в Пловдив с над 40 км/ч над разрешената скорост. На едно от кръстовищата губи контрол, блъска отсрещния автомобил, убива на място двама души, а още една млада жена почива след десет дни в кома.
Виновникът има 12 нарушения на пътя, от които 5 са за превишена скорост - резултат нулев. Нито МВР, нито собствената му съвест, нито семейството му, нито законът му пречат да седне зад волана в нощта на катастрофата.
Не досието, а нелепият му опит да откупи прошката на едно от пострадалите семейства беше в центъра на обществения дебат.
Случаят е учебникарски пример за нуждата от последните промени в Закона за движение по пътищата - двойните глоби при превишена скорост, незабавно отнемане на книжката при спиране на шофьор с неплатени актове, сваляне на регистрационни номера при отказ от проверка за алкохол и наркотици, и т.н.
Всички промени изглеждат уместни, макар и закъснели. Ще имат смисъл дори ако не помогнат за нищо друго освен за повишаване на събираемостта (в момента едва 30% от шофьорите си правят труда да платят наказанията си, които отпадат по давност рано или късно).
Само че поредните кръпки в ЗДП не помагат с нищо за решаване на проблема с нулевия контрол. Напротив, дори рискуват да изострят корупционния апетит.
Колкото по-смазващо е наказанието, толкова по-голям е интересът на нарушителя да се спаси без много шум.
Отсега нататък разликата от 0,5 до 0,8 промила алкохол в кръвта ще има цена: 500 лева и половин година без книжка. Разликата между "незаконно състезание по пътя" и по-скромната оферта в "ценоразписа" - превишаване на скоростта - ще е в размер на повече от 2000 лева плюс 3 години лишаване от правоспособност.
Цената да не регистрират повторното ти нарушение на пътя вече е в порядъка на над хиляда лева. На този фон "почерпката" на катаджиите излиза като за без пари.
Когато липсва система за контрол и наказания, спасение няма.
МВР закъсня фатално при гонките край Лесидрен през 2015 г., когато бяха смазани две деца на 16 години - местната полиция била командирована да охранява футболен мач в Ловеч, затова не се отзовала на предварителните сигнали на кмета.
Полицията не просто не попречи, а направо "влезе в положение" на кмета на Трън, който удари с джипа си 7-годишно дете, пресичащо пред училище. Разследването беше водено по такъв начин, че едва ли не обвиниха пострадалия ученик за нанасяне на материални щети.
Органите на реда изобщо липсваха, когато турският гастарбайтер Фарук Бекташ, убил на място двама мотористи край Драгоман, избяга през граница броени часове след като беше пуснат под домашен арест.
Няма ги и през уикендите на Витоша, където стари BMW-та с провинциални регистрации, въртят гуми и дрифтят в пресния сняг.
Забравете за превантивна заплаха, която ще отрезви преценката на безотговорния шофьор, готов да се откупи за 50 лева. Докато Бог е високо, а полицията е далеко, корупцията ще е новият господар.
Да, май наистина колкото по-големи са глобите, толкова повече ще са почерпките. Във Финландия глобите са пропорционални на осигуровките- т.е. милионерите ще плащат най-скъпите глоби, но в България никой не се осигурява на повече от 1500лв, дори Ахмед Доган и Делян Пеевски