Значи можело

Онези, които са имали удоволствието да разгледат лондонския Globe, вероятно знаят тази история.

Историята на един актьор-емигрант, който посвещава живота си, за да възстанови отдавна изгорелия театър на Шекспир.

С такова внимание, отдаденост и мисъл за детайлите, че е трудно за вярване.

Всяка колона, пейка и балюстрада по откритата сцена е създадена с ръчен труд. От сламения покрив над ложите, кованите порти и каменния плочник, до балкончето на Жулиета: всичко е изработено така, както са го правили майсторите от 16 век. Няма итонг, фибран и PVC дограма. Няма гръцки тапети и китайски боклуци.

Ако не броим противопожарната инсталация и аварийното осветление при изходите - май няма нищо друго, което да напомня за съвременността, когато си на сцената на "Глобус"-а.

С една дребна подробност: този театър, който е една от най-известните забележителности в града, е построен преди по-малко от 20 години. Работи пълноценно, привлича драматурзи от цял свят, издържа се самостоятелно.

Контрастът е твърде натрапчив: значи можело.

Значи има начин културното наследство да не се обезценява, има как буквално да се възроди от пепелта - при това по частна инициатива.

Има как паметниците да не се превръщат в съборетини и свърталища на дегенерати като Тютюневите складове в Пловдив.

Има как наследството от старите поколения да запази автентичността си, като се съобразява с околното пространство.

Антипримери - колкото си искате, от мегаломанията на "плазата", построена върху Бирената фабрика на Прошек на "Сан Стефано", до стъклено-стоманения абсурд на "Раковска", построен върху родния дом на Стефан Стамболов.

Тук е така. А някъде там, в един малко по-смислен свят, културата живее, без да се превръща в кичозна карикатура на самата себе си.

Значи можело... Тогава защо не се случва?

При това - проблемът изобщо не е в парите. Щом държавата България може да си позволи лукса да харчи по 1 млрд. лева на година за лепене на стиропор по 50-годишни панелни блокове, значи може да си позволи да се погрижи и за културните си паметници.

Оказва се, че собствениците на два от опожарените складове в Пловдив са представили проект за преизграждането им още през 2010 г. Проектът е за демонтаж на старата конструкция, но запазване на стила на фасадата в новата сграда.

Министерството на културата обаче отхвърля идеята им като недопустима - нищо, че по същия модел са обновени десетки стари сгради в цялата страна.

С днешна дата Вежди Рашидов има смелостта (меко казано) да твърди, че "така е спасил ценните тютюневи складове".

Някъде там, в един малко по-смислен свят "спасението" е реалност. Тук "спасението" е оня момент, в който културата се докара до четири голи стени пред самосрутване.

#2 7 26.08.2016 в 09:31:52

Не се случва, защото в доста сфери сме "назад с материала".

#4 7 26.08.2016 в 14:56:00

Последователността на нещата: -Мислим и чувстваме -Говорим-изказваме и обменяме мисли, идеи, решения -Действаме Обратният порядък би бил пагубен.

#6 7 26.08.2016 в 16:10:51

Добрите, хубави и трайни неща стават бавно. Справка- природата. Аз много се радвам, че повечето неща в България се случват вече поне без масово насилие. Така и трябва. А може и още по-добре. Нали?

Новините

Най-четените