Бърз кредит "Подкуп"

"Не се лъжете, полицията не работи с ваши пари. Ако трябва да даваме пари, които да бъдат маркирани, ние ще ги дадем на вас" - с тази клетва вътрешният министър Валентин Радев разобличаваше поредната схема за телефонни измами, в която мними "служители на МВР" събираха спестяванията на пенсионери уж за да правят клопки за измамници с тях.

С какъв бюджет за подкупи работи МВР, не стана ясно. Арестът на кметицата на "Младост" Десислава Иванчева обаче доказа едно: борбата с тежката корупция се води само с материали на клиента.

Оказа се, че анонимният строител - сътрудник на прокуратурата в разследването срещу Иванчева, лично е осигурил сумата от 70 000 евро в брой за постановъчната взятка. Нещо повече: от притеснение, че няма да успее да осигури покдупа със собствени средства, е теглил банкови кредити и е търсил още пари на заем.

Ръководителят на Спецпрокуратурата Иван Гешев си призна, че "нашите служби не разполагат с фонд за такива случаи - да се дават пари на изнудвано лице".

По-голямата част от белязаните пари беше раздиплена пред ТВ-камерите пред Спортната палата по време на ареста на кметицата във вторник, а в продължение на повече от 5 часа следователите брояха и описваха серийните номера на пачките по 100 евро, банкнота по банкнота.

Ето така парите на строителя придобиха твърде скъп статут - на веществени доказателствени средства, които подлежат на изземане от прокуратурата и предаване за съхранение в БНБ или търговска банка, обслужваща държавния бюджет.

Доказателствата се пазят, докато завърши наказателното производство. Има вариант да се върнат преждевременно на правоимащия (т.е. на изнудвания гражданин) с разрешение на прокурора - но само ако това няма да затрудни разкриването на обективната истина и ако те не са предмет на административно нарушение.

В най-добрия случай, омастилените 70 хиляди евро ще отлежават в трезор с нулева доходност поне няколко месеца, преди да се върнат в собственост на изнудвания гражданин.

Гражданинът, от своя страна, ще бъде длъжен да си плаща заемните задължения и лихвите по подкупа, да го декларира пред НАП и да му внесе дължимия данък.

Едва ли може да се надява на обезщетение за пропуснатите ползи от спящите пари, доколкото ги е предал напълно доброволно за целите на антикорупционната борба.

Подобен казус не е прецедент - спомняте ли си случая с "храбрия архитект" Георги Янев от 2008 г? Отново ставаше дума за изнудване по проект за строителство, само че във Фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Янев сигнализира службите и осигури 10 000 лева за нуждите на операцията по ареста на корумпираните чиновници. Службите му се "отблагодариха", като не запазиха в тайна самоличността му и не връщаха иззетите пари в продължение на 2 години.

Прокурорът Гешев даде заявка, че битката срещу корупцията по високите етажи "ще е докрай", а първият важен тест очевидно е делото срещу Десислава Иванчева.

Не просто заради евентуалната присъда, а заради сигнала към всички анонимни рекетирани лица, изправени пред дилемата "И сега к'во правим": дали да се примирят и да си спестят допълнителния тормоз, или наистина си струва да се борят за справедливост в държавата на гумените печати.

Новините

Най-четените