Преди известно време световните медии огласиха изследване на психолози от Мичиганския университет, което почти не намери отзвук в България.
А трябваше, защото то класира държавите по нивото на емпатия на гражданите й. Емпатия е термин в психологията. Думата идва от старогръцки и означава буквално "съчувствие". В психологията чрез емпатията се измерва способността на човек да съпреживява емоциите, чувствата и мислите на околните.
Без да претендира да е напълно изчерпателно или точно, заради ред културни различия, изследването поставя гражданите на България на едно от последните места по емпатия сред 63 изследвани националности.
Според данните, Еквадор е на първо място, следван от Саудитска Арабия, Перу, Дания, Обединените Арабски Емирства, Южна Корея, САЩ, Тайван, Коста Рика, Кувейт.
На последните места в класацията, освен България, която е 59-та, се нареждат почти всички страни от Източна Европа, като последна е Литва. Естония е на 61-во място, Полша на 60-то, Словакия на 57-мо, Латвия на 56 -то, Чехия на 55-то, Румъния на 54-то, Русия на 53-то... Изключения от източноевропейските страни на последните места са единствено Финландия - 58 място и Венецуела - 62-ро.
Вижте картата
Ако към липсата на емпатия прибавим и бедността и липсата на перспектива, тогава лесно можем да си обясним много от нещата, които ни се случват ежедневно.
В България има много престъпления и малко наказания. На кого да съчувстваш по-точно?
На бащата и син - пациенти, които пребиха лекарка и охранител от Спешна помощ в Пазарджик ли? На сестра, която отказва медицинска помощ на 12-годишно момче с хемофилия Б и то на няколко пъти? На една позната медицинска сестра в Пирогов, която замина да работи във Великобритания, но докато живееше тук обясняваше: "Когато ни докарат наркомани, ние ги изключваме от системите. Да мрат!". На поредния мъжкар на пътя, който налита на бой, защото някой го е засякъл ли?
В изследването на Мичиганския университет се обяснява, че хората с по-високи точки на емпатия, са демонстрирали също така по-високи нива на съзнателност, съгласие, високо самочувствие, по-добро субективно ниво на благополучие и на желание за социални дейности в обществото.
Обратното съответно означава ниско ниво на съзнателност - само вижте способността на хората на административни позиции у нас да поемат отговорността за каквото и да е, ниско ниво на съгласие (а вие в колко спора участвахте днес?), ниско самочувствие, ниска готовност за участие в обществени каузи ...
С други думи нещо генерално не е в ред.
Проблемът е в това, че по една или друга причина, мнозинството от хората, отгледани зад Желязната завеса, не изпитват особено състрадание към собствените си сънародници. И съответно не намират особен проблем в този факт.
Иване, тъкмо щях да дам същия линк, който и ти си дал ( http://ibl.bas.bg/rbe/ ). Съставителите от Института за български език явно не смятат "емпатия" за българска дума и не са я включили в речника. Мако пък твърди, че я имало в някакъв речник. Раздвоен съм на кого да вярвам...