Вдъхновена Дания без Ериксен не издържа на белгийската мощ и гения на Де Бройне

Вдъхновена Дания без Ериксен не издържа на белгийската мощ и гения на Де Бройне Снимка: Getty Images

Белгия не се нуждаеше от Кевин де Бройне срещу Русия, но селекционерът Роберто Мартинес бе принуден да прибегне към него срещу Дания. "Червените дяволи" стигнаха до изключително трудна победа с 2:1, след като изоставаха на почивката.

Именно Де Бройне бе в основата на обрата, като се отчете с гол и асистенция.

Вдъхновени да поднесат изненада в чест на Кристиан Ериксен, който продължава с възстановяването си след сърдечния арест, който получи срещу Финландия, датчаните започнаха изключително силно двубоя и поведоха още във втората минута.

Джейсън Денайър сбърка при изнасянето на една топка, тя бе открадната Пиер-Емил Хойберг. Той веднага намери свободния Юсюф Поулсен, а последният изпрати топката по диагонала под отчаяния шпагат в опит да се поправи на Денайър.

Снимка: Getty Images

В десетата минута срещата бе прекъсната за 60 секунди, в които фенове и футболисти да подкрепят с аплодисменти Ериксен, който носи именно №10 в тима на Дания.

"Червеният динамит" продължи да натиска до края на първата част и създаде още една-две опасности пред вратата на Тибо Куртоа, който само секунди след като извади топката от вратата си, трябваше да се намесва и да предотвратява втори гол.

В същото време тимът на Мартинес не приличаше на себе си, но всичко това се промени след почивката и с влизането на Кевин де Бройне. Халфът на Манчестър Сити веднага промени играта на гостите, като бе и в основата на обрата.

Белгия изравни в 54-тата минута. Ромелу Лукаку проби мощно отдясно, пусна топката ниско по тревата към Де Бройне, който я овладя, след което я продължи успоредно на гол линията, за да може Торган Азар да връхлети върху нея и отблизо да разстреля Каспер Шмайхел.

Надмощието на Белгия през втората част продължи, а на терена се появи и Еден Азар, който веднага си взе и капитанската лента. Атакуващият халф на Реал Мадрид имаше ключва роля за обрата, подавайки за победното попадение на Де Бройне. "Червените дяволи" организираха нова прекрасна атака, преминала през половината отбор и сменила фланга от дясно наляво.

Лукаку отново използва физиката си, за да задържи топката, изтеглен вдясно. След това топката се придвижи през центъра на терена и Еден Азар, който от дъгата пред наказателното поле я пусна към Де Бройне. Без да я овладява, халфът стреля с левия крак и не остави шансове за реакция на Шмайхел.

Дания рискува в края, тъй като отчаяно се нуждаеше поне от точката. Три минути преди края на редовното време Мартин Брейтуейт можеше да донесе равенството, но негов удар с глава срещна напречната греда. Малко по-късно резервата Матиас Йенсен стреля опасно, но малко встрани от вратата.

В заключителните секунди Шмайхел се беше включил в противниковото наказателно поле при изпълнението на един свободен удар, а при контраатаката Тома Мюние се пробва да порази опразнената врата с удар от центъра, но топката бе изчистена от притичал защитник метри преди гол линията.

Така, датчаните остават без спечелена точка след два изиграни мача и почти сигурно ще се простят с турнира след груповата фаза. От своя страна, Белгия е с две победи и ще може да даде почивка на част от титулярите си в последния двубой от групите срещу Финландия, която има равни точки с Русия - по три.