Провалът на съдиите и VAR: 5 големи грешки в мачовете на Португалия и Испания

Роналдо отново си спечели дузпа. Но не само я изпусна, но май-май въобще я нямаше... Снимка: Getty Images
1. Дузпата за Португалия

В 51-вата минута, при резултат 1:0, Кристиано Роналдо можеше да сложи точка на спора, след като бе отсъдена спорна дузпа за нарушение на Езатолахи срещу него. Първоначално, съдията не отсъди нищо, но след като се консултира с видео повторението, показа бялата точка. Разбира се, контакт имаше, но дузпата бе прекалено лека и бе очевидно, че Роналдо търсеше контакта. Да не говорим, че топката вървеше в противоположна посока на вратата. Справедливостта обаче възтържествува и Кристиано пропусна, след като ударът му бе спасен от вратаря Биеранванд.
2. Червен картон за Роналдо

Ако съдията е готов да даде толкова лека дузпа, то трябваше да изгони и Роналдо. Малко след изпуснатата дузпа Кристиано удари с лакът в лицето Пуралиганджи. Съдията отново се обърна към VAR, който може да бъде използван в ситуация за показване на червен картон, но не и на жълт. Въпреки това, парагвайският рефер Енрике Каседес реши да покаже само жълт картон на Роналдо.
3. Дузпата за Иран

Ако дузпата за Португалия бе спорна, то тази за Иран е още повече. В 90-ата минута, при борба за висока топка при едно центриране в наказателното поле на Португалия, Азмун играе с глава и от по-малко от половин метър праща топката във вдигната ръка на Седрик Соареш. Ударът е много близко разстояние, няма движение на ръката към топката и защитникът няма достатъчно време, за да си я отдръпне от пътя на кълбото. Самият Азмун дори не поиска дузпа, но съдията реши, че отново му се гледа повторение, и я отсъди. Тя бе вкарана от резервата Ансарифар, а в добавеното време Иран дори можеше и да стигне до победата, с която щеше да се класира за 1/8-финалите като първи в група В, да остави Испания на второто място и да изхвърли европейския шампион Португалия от турнира.
4. Червен картон за Жерар Пике

Жерар Пике избегна червен картон за брутално влизане в с двата крака срещу Халид Бутаиб още през първото полувреме при равенството 2:2 срещу Мароко. Бранителят на „ла фурия“ изхвърча с двата крака напред и въпреки че игра и с топката, след това влезе в краката на съперника си с пълна сила. Изненадващо, съдията не посмя да му покаже жълт картон, а ако беше прибегнал към VAR, можеше дори да го изгони.
5. Дузпа? Отново Пике и отново не.

В началото на второто полувреме Мароко можеше да получи дузпа за игра с ръка на Жерар Пике. Централната двойка бранители на Испания в лицето на Пике и Серхио Рамос изглеждаше изключително уязвима и позволи на мароканците да създадат много положения. И при играта с ръка на Пике обаче съдията реши да не прибягва до употреба на VAR, а можеше.

„Асене, VARни!“ беше най-популярният рефрен в социалните мрежи, с които се описваха мачовете на Португалия и Испания в понеделник вечер.

И двата фаворита в група В се спасиха и, в крайна сметка, прескочиха груповата фаза, но не и без драма. Далеч не без драма.

Португалия стигна до само 1:1 срещу Иран, а в края дори можеше да загуби, с което щеше да изхвърчи от Световното, а иранците щяха да се класират за 1/8-финалите като първи в групата.

Кристиано Роналдо пропусна дузпа, а съдията пропусна да му покаже директен червен картон малко по-късно в двубоя за удар с лакът срещу противник.

По същото време, испанците също се мъчеха. Гол в добавеното време на резервата Яго Аспас, зачетен благодарение на видео повторението, спаси „ла фурия“ от загубата и първото място в групата.

Така, Испания излиза като първи отбор и ще играе с Русия на 1/8-финалите, а Португалия ще се изправи срещу Уругвай.

Но спорните положения бяха много. И в двата мача. Вижте ги в галерията.