Когато през лятото на 2010 Лоран Блан пое разбитата команда на Раймон Доменек, той трябваше да започне на чисто като национален селекционер на Франция.
Капитанът на световните и европейски шампиони от 1998 и 2000 г. трябваше да забрави всичко - кой кой е, кой е самият той, какво е печелила Франция и дори първия в историята гол на световно първенство, дело на Люсиен Лоран през 1930 г.
Това беше така, защото "петлите" записаха срамно участие на Мондиала в Южна Африка, като дори станаха и първият национален отбор в историята, обявил стачка по време на такова събитие.
Блан трябваше да се справи с размах със завещания му батак и той постъпи именно така: в първия си мач начело на тима - гостуването на Норвегия в контрола през август 2010, загубена с 1:2, не викна нито един от 23-мата участници на миналото световно. (Дори и фланелките бяха нови, като дългогодишният спонсор "Adidas" отстъпи място на друг гигант в спортната екипировката - "Nike"!).
ВСЯКО НАЧАЛО Е ТРУДНО, КАЗВАТ
Като изключим показната възпитателна цел на избора на Блан, от чисто спортно-техническа гледна точка не пролича да е имало някаква полза, защото вече с познатите имена в състава си в началото на септември Франция падна и на старта на квалификационната кампания за Евро 2012 - с 0:1 от Беларус, при това у дома!
Слава Богу, нещата си дойдоха на мястото в следващия мач - на гости в Босна, където Бензема и Малуда донесоха първите три точки в групата, а тринайсет месеца по-късно, вече на своя земя в Париж, гол от дузпа на Насри срещу същия съперник бе достатъчен за равенството 1:1, класирал французите директно за Евро 2012.
ОСМИНА НЕ МОЖАХА ДА МИНАТ ПРЕЗ ЧИСТИЛИЩЕТО
Много вода изтече през тази година и нещо, в която селекционерът преся избраниците си, като в крайна сметка в обсега му влязоха 15 от "грешниците" от ЮАР. Няма и как да е иначе, тъй като все пак това до голяма степен бяха и най-добрите футболисти, с които разполага Франция. От националния отбор отпаднаха скандалният Никола Анелка, ветераните Тиери Анри и Уилиам Галас, провалилите се в нападението Андре-Пиер Жиняк и Сидни Гову, както и доста изненадващо Жереми Тулалан, Марк Планус и Себастиен Скилачи.
Разбира се, не може да се отрече огромният човешки ресурс, с който разполага Франция във футболно отношение - както заради миналото си на колониална империя, така и заради разположените на 12 места в страната детско-юношески футболни академии под директната юрисдикция на местната федерация.
МАСОВ СПОРТ
Затова и няма как да се учудим на многото варианти, с които разполага треньорът на "петлите" - в евроквалификациите минути на терена записаха цели 35 човека, като в контролите бяха изпробвани и още.
Въпреки разнообразието, ще се опитаме да предвидим как е най-вероятно да изглежда съставът на Франция в Полша и Украйна след седем месеца.
СОЛИДНА ОТБРАНА
Поемайки отбора миналото лято, легендарният защитник заяви, че негова основна цел е да изгради солидна отбрана, около която да гради отбора си. И наистина, в 10 мача в квалификациите "петлите" допуснаха едва 4 гола - постижение, равно с това на Русия, и отстъпващо единствено на прословутите в това отношение италианци, позволили на противниците да се разпишат само 2 пъти в тяхната врата!
Тази отлична непропускливост обаче изненадващо не се дължи на ясна защитна четворка (петица), тъй като единствено вратарят Юго Лорис игра във всичките срещи в групата, а бранителите пред него постоянно се въртяха поради контузии или треньорски съображения.
Всъщност, изключението от тази тенденция е откритието на Блан в националния отбор Адил Рами, изиграл 9 от 10 мача. Младият защитник дебютира през август 2010 в споменатата контрола с Норвегия като играч на Лил, а впоследствие стана шампион на Франция и премина в испанския Валенсия.
Най-често около него се въртяха Бакари Саня, Филип Мексес, Патрис Евра и използвания ту в отбрана, ту в халфовата линия Алу Диара, но именно той записа най-много участия от дефанзивните играчи в тима - в 6 срещи (5 пъти като титуляр и капитан и веднъж като резерва). Може да се очаква, че изброените са почти сигурни за мястото си сред 23-мата, с уговорката, че Мексес има тежката задача да се пребори с конкуренцията на Неста и Силва в клубния си отбор Милан, което доста компрометира шансовете му за Евро 2012.
В тази група би трябвало да влязат още Антони Ревейер, Абу Диаби, Гаел Клиши и оперираният от тумор на черния дроб Ерик Абидал, който се възстанови с рекордни темпове и отново е основен играч на Барселона.
ХАЛФОВАТА ЛИНИЯ: КОЙ Е ТОЗИ М'ВИЛА?
В средата на терена еквивалентът на Адил Рами бе Ян М'Вила - друг дебютант, който си е откритие на Блан. Роденият през 1990 г. халф продължава да рита в посредствения отбор на Рен, напук на интереса на половин Европа към него, но това не попречи на националния селекционер да му даде пълни 90 минути в 8 квалификационни мача, че и да го изчетка, включвайки го сред резервите в своя символичен идеален отбор от най-добрите футболисти в света в момента!
Освен М'Вила безспорните величини в халфовата линия са "англичаните" Флоран Малуда от Челси и Самир Насри от Манчестър Сити, а, стига да е здрав, там място винаги ще се намери и за Франк Рибери от Байерн.
В зависимост от текущата тактическа постройка (с вариращ брой на нападателите и защитниците), резонни имена в средата на терена са още Матио Валбуена, Жереми Менес, Йоан Кабайе, споменатите вече в отбранителния блок Абу Диаби и Алу Диара, както и любимецът на Блан от времето в Бордо Йоан Гуркюф, стига отново да намери добрата си форма.
КОЙ ЩЕ ВКАРВА?
Колкото и да е парадоксално, най-голяма конкуренция се очертава в атаката, но това е така заради ограничените места - един или двама титуляри и респективно две-три резерви.
Безспорен номер едно е Карим Бензема, който, подобно на Самир Насри, бе пропуснат от Доменек за Мондиал 2010, но се утвърди като основна фигура в реформирания състав на "сините".
Проблемът е, че играчът на Реал (Мадрид)никога не е бил типичен голаджия и по това прилича на предшественика си Никола Анелка, а и също като него не се чувства особено уютно сам на върха.
Когато Блан използва вариант с двама "чисти" нападатели, най-често до Бензема е Лоа Реми от Олимпик (Марсилия). Следва дълъг списък от нелоши атакуващи футболисти като съотборниците от Пари Сен Жермен Кевин Гамейро и Гийом Оаро, водачът на голмайсторската листа в Лига 1 Оливие Жиру от Монпелие, познатият Бафетимби Гомис от Олимпик (Лион), че и ветеранът Джибрил Сисе, който се представя прилично в Лацио.
Не му е лесно на Лоран Блан, но по-добре е да разполагаш с изобилие от футболисти, от които да избираш национален отбор, отколкото да си в позицията на един Любослав Пенев например.
КАТО ФЕНИКС
Големи надежди са насочени към бившия треньор на Бордо, че ще успее да възроди като феникс тима на Франция и идното лято ще върне славните мигове от края на миналия и началото на този век, когато самият той бе капитан и вдигаше над себе си най-ценните купи във футбола.
Със сигурност Евро 2012 само може да спечели като качество на спектакъла, ако там видим отново "петлите" като претендент за челните места - роля, която единствено им приляга!