Да поддържаме Международната космическа станция добре заредена с провизии и с отпочинал, свеж екипаж, който си върши работата с удоволствие - това е мисията на НАСА.
А на помощ идва частната инициатива в лицето на Илон Мъск и SpaceX.
Crew Dragon отлита за втори път към МКС, този път с четирима астронавти на борда си.
Трима от тях - Майкъл Хопкинс, Виктор Глоувър и Шанън Уолкър - са членове на НАСА, а Соичи Ногучи е пратеник на Японската космическа агенция. В неделя около 11 часа местно време капсулата Crew Dragon излита от космодрума "Кейп Канаверъл", за да прекара 27 часа в път към космическата станция.
Всъщност космическият кораб трябваше да бъде изстрелян още в събота, защото тогава МКС щеше да е в много по-благоприятна позиция над Земята и пътят щеше да е по-кратък. Както и при първото излитане на Crew Dragon, метеорологичните условия попречиха на излитането и го отложиха с един ден.
Иначе четиримата астронавти разполагат с още повече удобства в сравнение с първия полет на капсулата. Crew Dragon вече има стая за почивка, където космонавтите ще могат да поспят по време на пътуването, а през това време космическият кораб е оставен на пълен автопилот.
НАСА отбелязва, че това всъщност е първата пълноценна космическа мисия, която осъществява съвместно със SpaceX.
Полетът на Дъглас Хърли и Робърт Бенкен беше изцяло тестови и имаше за цел да докаже, че Crew Dragon може успешно да стигне и да се скачи с МКС. Сегашната мисия пък демонстрира, че сътрудничеството между американската космическа агенция и компанията на Илон Мъск ще промени изцяло облика на космическите пътувания.
Това вече не е тест, а доказателство, че полетите до МКС могат да се превърнат в една банална рутина, при която към станцията на определен период от време ще летят астронавти и провизии, които да позволяват гладкото ѝ функциониране.
Екипажът на Crew Dragon ще остане в Космоса общо шест месеца, а през това време всеки от четиримата космонавти е натоварен със специфична задача. Ногучи и Уолкър например са със специализация в областта на физиката и ще проведат редица експерименти.
Сред опитите, които специалистите ще правят, е и това как гравитацията или липсата ѝ влияят на сърцето и мускулните тъкани. Експериментите на двамата физици ще се опитат да докажат доколко обикновен човек без специфичен тренинг може да пътува в Космоса и да живее в условия без гравитация.
Явно Илон Мъск гледа сериозно на опцията за космически туризъм, но и за полети към други планети, достъпни за все повече хора.
Не на последно място, Уолкър и Ногучи ще пробват да започнат отглеждането на различни земеделски култури в космически условия, което е още една крачка към мечтата на Мъск в обозримо бъдеще да колонизираме Марс.
Междувременно самият Мъск има и други грижи, освен тази да завладява Космоса. Този уикенд бизнесменът разкри, че "може би" е заразен с коронавирус. Постовете му в Twitter подсказват, че тази новина далеч не го кара да промени позициите си относно пандемията от COVID-19.
От март месец насам предприемачът е яростен критик на мерките срещу заразата и ги смята за прекалени и излишни. Сега казва, че си е направил четири PCR теста в четири различни лаборатории. Две от пробите са положителни, което го навежда на мисълта, че май все пак е пипнал коронавирус.
Веднага след това Мъск пише, че има симптоми на лека настинка, което според него е напълно нормално, след като COVID-19 "коронавирусът си е вид настинка".
Въпреки това омаловажаване на ситуацията, на бизнесмена му се наложи да гледа излитането на Crew Dragon от дома си, тъй като е в карантина.
Коментарът му в социалните мрежи относно успешното потегляне на капсулата към МКС беше лаконичен - едно червено сърчице, с което да поздрави както своя екип, така и астронавтите, които вече са на половината си път към космическата станция.