Ако искате добри резултати на изпитите, особено по математика, не пушете трева.
Това е изводът от изследване, което вероятно ще бъде ожесточено дебатирано между поддръжниците и противниците на употребата на канабис и нейната легализация.
Икономистите Оливие Мари от университета в Маастрихт и Улф Золиц от IZA в Бон са анализирали какво се е случило в Маастрихт през 2011 г., когато холандският град е разрешил само на притежатели на холандски, немски и белгийски паспорти достъп до 13-те кофишопа, където се е продава канабис.
Временните ограничения са въведени заради опасения, че граждани на други държави, предимно Франция и Люксембург, посещават града само за да употребяват наркотици, което би навредило на неговия имидж на благоприлично място.
След като прегледали над 54 000 оценки на студенти от цял свят, следващи в университета в Маастрихт преди и след въвеждането на ограниченията, икономистите са достигнали до поразителен извод. В доклад, представен наскоро на конференцията на британското Кралско икономическо общество в Манчестър, те разкриват, че студентите, които не са могли вече да си купуват по законен път канабис, са имали по-добри резултати на изпитите.
Това се дължи на подобрение на когнитивните функции
"Ефектите, които наблюдаваме, са мащабни, постоянни и статистически много значими," казва Мари пред Observer. Подобрението на оценките е с около 5 процента. Това е сходно със спада на оценките, наблюдаван след достигане на възрастта в САЩ, при която е разрешена употребата на алкохол.
За хората със слаби оценки ефектът върху резултатите от изпитите е по-сериозен. При тях шансът да издържат успешно изпитите е със 7.6% по-висок.
Мари и Золиц констатират, че ефектът е още по-изразен при определени дисциплини. "Ефектът от тази политика е пет пъти по-голям при курсове, изискващи умения за работа с числа и математически познания," пишат те.
"Съответстващо на начина, по който тетрахидроканабинолът въздейства на когнитивните функции, установяваме, че подобрението на резултатите от изпити е по-голямо при курсове, изискващи повече математически умения," казва Мари.
Тетрахидроканабинолът е активната съставка в "скунксовия" канабис, който някои изследвания свързват с възникване на психози.
Фундаменталното изследване на тези учени се появява в решаващ момент
Исканията за либерализация на законите за канабиса нарастват. В германската столица Берлин се обсъжда предложение за отваряне на първия магазин в страната за законен канабис. Уругвай планира да стане първата държава в света, която изцяло ще узакони всички аспекти на търговията с канабис, като вече въведе държавна система за купуване на максимум 20 грама месечно от всеки пълнолетен.
В САЩ над 20 щати вече разрешават употребата на марихуана за медицински нужди, а консумацията й без медицинска необходимост вече е законна в Аляска, Орегон, Вашингтон и Колорадо.
"Смятаме, че този новооткрит ефект върху продуктивността от промяната на законния достъп до канабис не е незначителен и би трябвало поне в краткосрочен план да има политическо значение при вземане на всякакви решения за узаконяване или забрана на наркотици", твърди Мари.
Изследването вероятно ще бъде използвано от активистите, борещи се срещу легализацията
Мари все пак държи да изтъкне, че то трябва просто да се използва за повишаване на информираността за често игнориран аспект на употребата на наркотични вещества: ефектът върху когнитивните способности на конкретния човек. "Ако марихуаната бъде узаконена, както е в много щати в САЩ, трябва поне да информираме потребителите за негативните последици от избора им да употребяват наркотици."
Вероятно изследването ще бъде размахвано като аргумент и в дебата за нивата на тетрахидроканабинол в канабиса, които като цяло стават все по-високи. Нивата му в марихуаната, продавана в кофишоповете в Маастрихт, са около два пъти по-високи от тези в САЩ.
Съдейки по исторически данни, забраната често води до производство на още по-силни версии на незаконни наркотици или алкохол.
Активистите, борещи се за либерализация, твърдят, че тя би спомогнала за понижаване на нивата на THC и би позволила на потребителите да са информирани какво купуват. Авторите достигат до заключение, че вероятно изследването би дало различен резултат, ако можеха да го реализират в държава, която не налага ограничения върху употребата на канабис.
Мари коментира, че изследването е повлияло на разговорите й по въпроса с нейния син-тийнейджър.
"Имам 13-годишно дете и споделих резултатите от проучването с него като предпазна мярка, така че той да направи най-добре информирания избор, ако бъде изправен пред решението дали да консумира канабис."