Обама е най-влиятелният човек в света

Президентът на САЩ Барак Обама измества миналогодишния лидер в класацията на Forbes за най-влиятелните хора в сета - китайският президент Ху Цзинтао. Тази година Цзинтао е на трето място, след втория в списъка - руския премиер Владимир Путин.

Германският канцлер Ангела Меркел се нарежда на четвърто място, следвана от Бил Гейтс, съпредседател на най-голямата благотворителна организация в света, председател на Microsoft и най-богатият човек в Америка. Тази година той влезе в първата петица благодарение на световната кампания за ваксиниране против малария, подкрепена от неговата фондация.

В първата десетка са още Абдула бин Абдул Азис, Папа Бенедикт XVI, Бен Бернанке, Марк Зукърбърг, Дейвид Камерън.

Изпълнителният директор на Facebook Зукърбърг (9 масто) е не само най-младият в списъка със своите 27 години, но и личността с най-голям скок в рейтинга от 40 място миналата година. Изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос, който се нарежда на 40-о, също се изкачва с 26 позиции по-високо в сравнение с миналата година.

От друга страна Далай Лама остъпва от 14-то си място от миналата година и отива на 51. след като обяви, че смята да се откаже от позицията си на лидер на тибетското правителство.

Десет души отпадат в списъка тази година поради намаляващото си влияние, включително Опра Уинфри, бившият шеф на МВФ Доминик Строс-Кан и бившия японски премиер Наото Кан. В класацията не фигурират и починалите Стив Джобс и Бин Ладен.

В списъка тази година има и двама престъпници - Хоакин Гузман Лоера ( 55 място), глава на наркокартела Синалоа в Северна Мексико и Дауд Ибрахим Каскар (57 място), който оглавява организиран престъпен синдикат в Мумбай и е заподозрян в оказване на логистична и финансова подкрепа на терористи.

Класацията се съставя по четири основни критерия, като първо се измерва над колко хора съответната личност има власт. За класираният на седмо място папа Бенедикт XVI това е броят на привържениците му, или католиците в света. За главният изпълнителен директор на „Дженеръл Мотърс" Джефри Иммелт (на 28. място) това означава, че е отчетен броят на служителите му.

Вторият критерий са финансовите ресурси, контролирани от всеки кандидат, независимо дали това са приходи (за компанията) или нетната стойност на БВП за страната.

Отчита се и сферата на влияние, което отваря път в класацията на хора като кмета на Ню Йорк Майкъл Блумбърг (17 място).

Четвъртият критерий е колко активно кандидатите упражняват властта си, което пречи в класацията да влязат неактивни наследници на големи състояния, полу-пенсионирани индустриалци и бивши държавни глави.

Новините

Най-четените