Или ще спечелите купата, или ще имате проблеми - предупреждава Мусолини играчите от националния отбор на Италия по време на световното през 1938 г., когато Норвегия едва не ги отстранява от битката.
Спечелването на това първенство е третият футболен триумф на Италия, с който Мусолини се бие в гърдите пред света до смъртта си през 1945 г. И aко през 20-те години футболът на Апенините е просто най-любимият спорт, трите големи успеха на Скуадра адзура през 30-те (на световните от 1934 и 1938 г. и на Олимпийските игри в Берлин от 1936 г.) го превръщат в национална идеология. Във фундаменталното зрелище, върху което ще се градят страстите на италианците занапред.
Днес футболът на ботуша просмуква не само политиката, но и лайфстайл поведението на всеки италианец - в най-разхайтените части на страната като Неапол например, можеш да видиш момчета и по-възрастни мъже да се придвижват по улиците, подритвайки футболни топки (като едновременно с това говорят и ядат).
А по време на мондиала тази година емоционална в типично италиански стил тв реклама ще запознае футболната аудитория и с лечебните свойства на калчото.
В Рим психиатри лекуват своите пациенти, като не само ги карат да ритат за удоволствие, а сформират истински отбори, които участват в местен шампионат.
Един ден, преди повече от 15 години някой от болногледачите в клиниката, в която работи доктор Мауро Рафаели, хвърля навън футболна топка. Закачливият шум от тупкането на кълбото в земята променя всичко - "така се роди идеята за играта, отборите, шампионата" - обяснява доктор Рафаели, създател и треньор на Il Gabbiano (Чайката).
Това е първият футболен отбор в света, който използва "калчотерапията" като част от психиатричното лечение. Оздравителната тактика на треньора-психиатър се крепи на основните елементи, характерни за колективния спорт - "футболът възпитава пациентите в сплотеност, чувство за значимост, стремеж към обща цел, конкуренция с другите", казва доктор Рафаели.
„Чайките" участват в турнир, сформиран между департаментите за умствено здраве S.m.i.s. (регионална координация за социална реабилитация) и A.n.p.i.s" (национална спортна асоциация за социална интеграция)". В състезанието участват осем отбора от административен регион Лацио.
„Грижех се за едно момче, което страдаше от голяма депресия. Цял месец беше стоял в пълен мрак, заключен с стаята си - без да пожелае да се изкъпе и измие дори" - разказва Марио, един от социалните работници. „Един ден четохме заедно спортно списание - и той реши да се включи в играта".
Тренировките на „Габиано" се провеждат в периферията на северен Рим, в зона Settebagni. В инициативата участват и другия треньор Тулио Д'Овидио, болногледачи, семeйни приятели, бащи и деца. Там е и Сандроне, бивш бодигард на бившия италиански президент Франческо Косига.
Името на отбора е вдъхновено от героя на Ричард Бах от едноименната му повест "Джонатан Ливингстън Чайката". "Също като главния герой в книгата футболистите-пациенти се учат да живеят и да направят своя голям полет", казва емоционално Мауро Рафаели.
Историята на отбора е документирана във филма "Matti per il Calcio" („Луди за футбол") на режисьора Волфанго Де Биази, който снима главните герои на "Габиано" между реалността в клиниката и спортния им живот.
„Влязох тук, защото бях зле. Сега съм вицепрезидент на "Габиано", разказва Лука, баща на четири деца, който едновременно работи и учи Двигателни науки. „Футболът, който играем е истински, в него няма фалшификация и прекалена амбиция. Има хора, които са болни на тема да спечелят някое голямо състезание. За нас обаче спортът е най-приятният начин да оздравеем".
Резултатите от калчотерапията са незабавни, твърди доктро Мауро Рафаели: около 50 на сто от пациентите, които се лекуват на футболното игрище, сега водят нормален живот. А онези, които преди са постъпвали в клиниката три-четири пъти годишно, все повече разреждат престоя си там.
Печелившата формула е не само в обичайното лечение, казва Рафаели. Трябва да накараш хората с психични проблеми да се почувстват интегрирани. Споделянето на отговорност, което става възможно с футбола, е най-добрият начин човек да се почувства значим.
Примерът на Il Gabbiano вече е взет под внимание от английски, китайски и японски психо-социални рехабилитатотри. Мауро Рафаели се надява все повече хора да разберат за „калчотерапията" след като историята на отбора бъде разпространена чрез тв реклами по време на Световното по футол.
„Искаме да покажем на света и че италианският футбол не е спукан от корупция балон, пълен с хора, които се взимат на сериозно повече извън терена, отколкото по време на мачовете", казват създателите на отбора.