Традиционният 8-часов работен ден скоро може би ще бъде по-скоро изключение, отколкото правило. Нови доказателства сочат, че сме достигнали до върха на способностите си, що се отнася до гъвкавост на работното място.
Все повече компании виждат ползите от това да позволяват на служителите си - особено на по-младите, да работят в нестандартни часове, да комуникират чрез интернет от домовете си и да пречупват стандартното правило "от 9 до 6" по всевъзможни начини.
Родените през 80-те не желаят да работят като родителите си
Един от трендовете за 2012 г., изследвани от фирмата за комуникации Euro RSCG Worldwide е, че служителите от "поколението Y", родени приблизително между 1982 и 1993 г., все по-малко спазват традиционния работен ден.
Американската фондация на жените в бизнеса е изчислила, че до 2025 г. 75 на сто от глобалната работна сила ще бъде от поколението Y. Още от следващата година, тази група по-млади американци ще съставлява около 60% от служителите на големи глобални компании като Ernst & Young. Все повече фирми създават програми за гъвкавост на работното място не защото служителите им го изискват, а защото имат добър бизнес-нюх.
Глобалната и виртуална работна среда превръща 8-часовия работен ден в мираж
Поколението Y е носител на тази промяна, защото не желае да се труди в същата работна среда като родителите си. Между новите технологии и динамиката на работното място в световен мащаб, компаниите прилагат гъвкави работни условия за всички, включително поколението Y.
Ново проучване на Vodafone UK показва, че 90% от служителите използват възможността за гъвкаво работно време, вместо да се придържат към традиционните работни часове.
Водещи двигатели в промяната към разрешаване на служителите да работят от всички кътчета на планетата и по всяко време, което желаят, са компании като Aflac, Ernst & Young и MITRE. Те са осъзнали, че трябва да дадат свобода за личния живот на персонала, ако искат да го задържат при себе си.
"Идеята за осемчасов работен ден се изпарява бързо просто защото работим виртуално и глобално," обяснява Мариела Гокел, лидер на стратегията за гъвкавост в Ernst & Young. Според нея чрез разбиране на нуждите на новото поколение за гъвкавост на работното място, компаниите повишават способността си да наемат и изграждат млади таланти в бъдещето.
Компаниите обаче не винаги са готови да отстъпят от контрола над служителите в офиса
Извън първопроходците в програмите за мобилност на работното място, много други компании се колебаят за този преход - заради традиционния подход на "управление и контрол", с който са свикнали по-старите поколения.
Предизвикателството пред тези компании е да вярват повече на младите си служители, дори и те да използват Facebook редовно на работното си място.
Много компании се страхуват, че ако нямат ясно дефинирана структура и правила, техните служители ще се разсейват и ще бъдат по-малко продуктивни. Всъщност, по-вероятно е да се случи обратното. Работната среда, изградена върху доверието към служителите, ги прави по-лоялни и повишава тяхната ефективност.
Има три основни причини, поради които успешните компании ще възприемат програмите за гъвкавост на работното място:
1. Служителите от поколение Y не биха приели работа, на която им се забранява достъпа до Facebook.
Докладът на Cisco "Свят, свързан чрез технологиите" показва, че повече от половината служители от поколението Y предпочитат свободата в социалните мрежи пред по-високата заплата. Освен това, повече от половината от тях споделят, че Интернет е ключова част от живота им.
Новото поколение иска да бъде свързано със своите приятели и семейство по време на работния ден, а не само с колегите си. Въпреки че някои компании забраняват използването на социални мрежи на работа, други го приемат открито, тъй като служителите им ползват мрежите професионално.
"Искаме хората да използват социалните мрежи, за да се свързват с колегите си и другите си контакти," обяснява Гокел, чиято компания няма формална политика по отношение на Интернет.
2. Поколението Y цени гъвкавостта на работното място повече от парите.
Докладите от проучване на Mom Corps. сочат, че над една трета (37%) от младите служители биха приели намаление на заплатата, ако то е обвързано с по-голяма гъвкавост на работното място. Гъвкавостта мотивира служителите от поколението Y да бъдат по-продуктивни и лоялни към компанията, в която работят, защото се чувстват уважавани.
Работодателите, които поощряват гъвкавостта на работното място, демонстрират, че разбират постоянно развиващата се съвременна работна среда, което от своя страна вещае добро бъдеще за компаниите им.
3. Представителите на новото поколение винаги са свързани с работата си благодарение на технологиите.
Иновациите са размили границите на традиционния осемчасов модел - за всички професии и всички поколения. Вече всички сме свързани и наясно с времето. Когато един служител се прибира вкъщи, той все още "работи", защото професионалната и личната му същност постепенно се сливат в едно.
Служителите винаги представляват своята компания и все повече изглежда, че работният имейл не спира да функционира за нищо и за никой. Така че прекарването на по-малко време в офиса в никакъв случай не означава, че се върши по-малко работа.
Да да, точно това е желанието на новото поколение Май е желание това на фирмите по-скоро - "гъвкавия" работен ден да е ако може 18 часов, а през другото време да си на линия по телефона, мейла или по скайп....
И аз съм от това поколение и съм работила на гъвкаво работно време (само че по 10 часа на седчица, понякога повече, студентка бях), сега работя на 8 часа фиксирани и определено сега ми е по-добре. Всеки ден ставам по едно и също време (т.е. имам здравословен режим на сън, а преди не можех да си създам такъв и все бях недоспала), обядвам си нормално, прибирам се като нормалните хора най-късно в 7 вечерта и така водя редовен живот. Въобще какво си му е на традиционното работно време от 9 до 6, то затова е най-широко разпространено, защото е съобразена с ритъма на живот на повечето хора. А 8-часовият работен ден е въведен, за да се защити работещият. Всеки час над тези 8 часа трябва да се заплаща като извънреден труд. Да не говорим, че ако си сервитьор примерно, няма как да работиш от къщи (както и много други професии). Ако обслужваш хора, това също няма как да стане от къщи. Не си представям банките или държавните учреждения да не работят на 8-часов работен ден в офиса при това...
Аз понеже на тая възраст (30+) все се чудя от новото поколение ли съм, от старото ли, та в крайна сметка ще работя днес на 8-часов ден, но половината ще го прекарам в четене на мъдри статиики и коментари из Уебкафе... Разкрачено положение, кво да правиш
много е странно това поколение ,което иска всичко сега и веднага и по възможност без да прави нищо срещу това, определено модела с цяла западна Европа и САЩ, в които има само офиси и целия останал свят в който има заводи , вече не работи и е нормално те да се чувстват прецакани
Много компании предпочитат да плащат интернет и телефон, а служителите им да работят от дома си, и се оказва, че това съвсем не е лоша идея. Като има работа, човек се увлича да бачка, и вместо стандартното работно време от 9 до 17 ч, работи докато падне от умора, често повече от 18 часа в денонощие.
Работа е физическа или умствена дейност за произвеждането на нещо- пише го в тълковният речник С телефон и/или интернет не се сещам нещо да е произведено. Може и да греша....
може и да ни харесва да живеем в друг век, и производството непременно да включва права лопата, или струг и винкел, но миналото вече не съществува, колкото и да сме му свикнали, а за ваше успокоение и настоящето няма да съществува утре
И аз съм от въпросното поколение,но на мен си ми харесва от 9 до 18.00часа.Имаш определено време в което трябва да свършиш работата,защото с нея не се изчерпва света,че да съм на разположение до 22.00 защото така са решили шефовете.Плюс това този режим е свързан с всички останали организации,институции,компании и т.н. Ако трябва да се взима дете от градина или училище в 20.00 часа какво правим....Имам чувството на моменти,че Западната цивилизация се опитва да раздуши хубавите неща които е построила с доста труд и пот.Да се сеща някой за стачки и безредици по цял свят преди 100г. на миньори,железничари,учители и.н. за нормиран работен ден и качествени условия на труд.Всичко тръгнало да гони отвратителния консуматорски модел на САЩ,дето се скапват от работа за глупави материални вещи,повечето от които не им трябват.Пък даже си пренасят и работата вкъщи и като зацикли човек,ще загуби и социални контакти и всичко.Общо взето статията е за онзи вид работа която не произвежда нищо,но изпълняващите я се имат за много важни ама нали е модерно........
@straws, №21: Така де, ама не забравяй колко хора производители стоят зад тия 10 трактора - от миньорите (за суровините), през производителите на машините за производство, та чак до тия дето им помпят гумите накрая. Десет трактора струват сто пъти повече от 1000 лопати, плюс годините за обучение на трактористите... Техника и техническа революция е имало 100-200 години преди софтуера. И най-вече -- софтуера не може да съществува без хардуера, който пак някой трябва да произведе. Та мисълта ми е, че тия със софтуера имат въпиюща нужда от тия с лопатите и тракторите, пък обратното хич не е задължително. За да управляваш и оптимизираш нещо, първо трябва да има какво да управляваш и оптимизираш. Демек някой трябва да го произведе...
Деовин,мога да споря с теб до сутринта(но не искам разбира се),много си в грешка по отношението на работата на американците.И аз мога да ти дам примери,но работата в Америка е като култ и всички са едни роботчета.Мен не убеждавай,защото няма как да го направиш,щото години наред съм живял сред тях.Американците са работохолици и за да консуумираш повече трябва да изкарваш повече,а за да изкарваш повече,трябва да бачкаш повече.Там могат да сънуват за социалната политика на Европа,до тогава,ще ходят бременни в 8-я месец на работа и настинали на работа,щото няма болнични............... Деовин,в колко щати си живял и с колко и какви етноси си се сблъсквал,че заявяваш толкоз категорично какви били????
Деовин,ти си изцяло с промито съзнание от тамошния начин мислене и работа.Много си е прав немеца и аз да съм и аз ще си тръгна.Защото работата е работа,но не и начин на живот,в Европа имаме приятели,театър,опера,семейства,книги и т.н. който обичаме/харесваме.Да знам,че такива има и там,не ме убеждавай в обратното.И не си меря нищо с теб,просто ти си се влял в тамошната атмосфера и се самонавиваш или просто ти харесва техния начин на работа/мислене/живот.Социалната политика на Европейските държави(примери са Франция,Швеция,Норвегия)не се измерва само с годишна отпуска и майчинство.Има много информация и може да прочетеш.Фитнеса на твоя работодател.....,може да иска(работодателя) служителите да са по-здрави и да не отсъстват от работа.Но на Европейците не ни трябва да работим на две работи за да платим моргича или вноската за колата.Ти наистина ли се опитваш да изкараш работната обстановка в САЩ по-добра от Европа???Това е просто лудост.......... Една от най-фрапиращите ми случки в един градски парк бе:всички,абсолютно всички тичаха и измерваха,времето за което тичат,колко мазнини са загубили и т.н.Ние с колегите/колежките се спогледахме и направо се ужасихме,все едно сме в матрицата.Нямаше никой да се раззхожда,дори и една прегърната двойка нямаше в 3 милионен град.Работил съм там 6 години в почти всички щати,нямам намерение да убеждавам когото и да било в каквото и д било,за мен САЩ е изключително Глупава държава,без ценностна система,двулични хора,болни на тема пари и вещи и с интелект на пилета.......
"FRIEDEMANN, това ли ти остана - след като ти сам постави на въпрос кой колко опит има, но после се оказа, че може би съм аз, да ме заклеймиш, че съм с промит мозък? Фин, елегантен ход! Пляскане" Ти наистина си с "промит мозък",като под този термин имам предвид,че си възприел тяхната култура и поведение и не виждаш нищо друго,макар да има и по-добро. "Това дали на мен ми харесва или не няма абсолютно никаква релевантност към разговора. Аз говоря с факти и личен опит, не с 'аз мисля така, аз виждам хората такива и онакива'." Това не са факти,а твоето житие и битие,тоест твоите факти. "По-добър' е груб израз, в който можеш да вложиш каквото си искаш. Аз се опитвах да ти покажа, че в щатите фирмите са много по-загрижени за работниците си като ти дадох примери. Също казах, че фирмите в щатите подкрепят работниците да отделят повече време за извънработни дейности - спорт, семейство, и им помагат. Подкрепих го с наблюдения от дългогодишен опит в щатите. Освен това американците владеят много по-добре изкуството на мотивация на работниците, те далеч са надминали примитивната идея морков/пръчка, и малко по-добрата 'повече свободно време'." Това са пълни глупости,не им пука на фирмите за служителите,а ако им пука в нчкаква степен,то е защто искат те да са по-продуктивни и да им носят по големи приходи.Има и психология в това нещо в малка или голяма степен,много фирми се опитват да приобщят служителите към фирмата психологически-сбирки,лекции,дори пеене и ръкопляскане с цел да служителите да приемат фирмата присърце и да са по производителни.Ами и моя дългогодишен опит показва едно истискване на служителите на работното място,независимо от вършената работа,ходене на работа адски рано,много често лишение от личен живот заради благото на фирмата,която все пак е частник,не служиш на държавата,работа по 16-18 часа.Това ли за теб Деовин е нормална работна среда.Мотивацията на американския работник е да бачка за да си плати моргича и вноската за колата + ютилити билс,да не го сложат на бед кредит,че тогава ще яде дръвцето.Американците има да гонят Европа по отношение на социална политика и няма да я стигнат още 100г. не защото не могат,а защото така им е устроено мисленето,егоизъм,без обществена солидарност. "Интересно ми е що за работа си вършил, която те е отвела в почти всички щати." Това смятам е лична информация която не смятам да споделям тук. "Това е твоето лично мнение и имаш право на него. Ако го подкрепиш с факти или личен опит, би ми било интересно, но само ако успееш да избегнеш популистки изрази, обременени от лични емоции, като 'Това е просто лудост', 'направо се ужасихме,все едно сме в матрицата'. Пример за приемлив аргумент: 'Във фирмата, в която работих, уволниха един тип, защото прекарваше прекалено много време със семейството/идваше на работа със спортни дрехи/ходеше на кино с колеги'. " Глупава държава защото няма ценностната система на Европа,няма нормалното общуване на хората,незнанието какво е театър и опера сред булшинството хора винаги ми е правило лошо впечатление.Да не говорим колко сляпо религиозни и политически ориентирани са,с надменно чувство,че с най-велики,а като му няма елката,не може да сметне 2+2.Глупави защото умишлено образователната им система ги прави такива,ами те до 12 клас учат география само на САЩ.Глупава защото смятат,че живота се изчерпва с мола и киното.Глупави защото позволиха и продължават да подкрепят безчинствата които върши армията им по-света. Знаеш,те имат израз Love it or Leave it,еми аз избрах второто.За мен това е държава-красива опаковка,без абсолютно никакво съдържание.Не искам да говоря за премеждия(на мен и хора около мен) от сорта на достъп до лекар/зъболекар. Примери имам много.Сещам се един приятел работеше на О Хеар мотокарист на Луфтханза,новодошъл,нямаше кола и го карах чат пат.Веднъж станах свидетел,как неговия черен мениджър псуваше черните колеги на моя приятел и му казваше,че иска да ги уволни,но не може щото са черни,а те мързеливи,скатавки от всякаде.Но после ще ги осъдят за доста пари.А хората наистина не си работеха по това което ми бе разказвано..... В крайна сметка всеки е с опита и предпочитанията си.Европа си е Европа!!!
Сисадмина докато пишеш по форумите хакерите са хакнали малкото ЦРУ Аре малко и да работим, а
Явно автора на статията не е чул израза непрекъснат производствен цикъл.За какъв ненормиран работен ден се говори ,ако чакаш колегата да те смени,за да напуснеш работното място?Колко процента от работните места позволяват гъвкаво работно време?Цялата статия е една скрита бомба за увеличаване на работното време (но не и на заплатите).За хората четящи м/у редовете това е поръчкова статия.