Битката на Монако: Богатството срещу морето

Монако може да е втората най-малка държава в света, но е и една от най-богатите. Почти една трета от жителите й са милионери, привлечени от града-държава на френската Ривиера заради неговата снизходителна фискална политика - данъкът върху доходите там е отменен от 1869 г. насам.

Смята се, че около 70% от населението е раждано в чужбина, като само 10 000 са "истинските" местни жители, "монегаски".

В резултат на това 38-те хиляди жители на Монако понастоящем се разполагат на по-малко от 2 кв.км – територия, по-малка от нюйоркския Сентръл Парк. А когато още 40 000 души прекосяват дневно границите откъм Франция и Италия, за да отидат на работа, проблемът само се утежнява.

Нов залив за милионери

Докато хората и парите се концентрират в държавата, все повече земя бива отвоювана от морето. От началото на XIX в., Монако е превърнало още 100 акра в суша, които се равняват на 20% от територията му.

Сега е започнало строителството на проект за 2 млрд. евро за разширение на естествения контур на бреговата линия на Монако с още 15 акра навътре в Средиземно море.

След като бъде завършен през 2025, новият район – Портие Коув – близо до легендарното казино "Монте Карло" (декор на цели три филма за Джеймс Бонд) - ще побира още 1000 жители в луксозни апартаменти и вили.

Допълнителните публични пространства ще включват хълм и озеленен парк, крайморска алея и малка яхтена марина.

Въпреки че начело на проекта стои правителтвото на Монако, строителството ще се финансира от частни източници, и те ще спечелят от продажбата на недвижимите имоти.

"Доходите за частната група инвеститори от продажбата на къщите и апартаментите, ще са над 3.5 млрд. евро", казва Жан-Люк Нгуен, директор на правителствения проект за разширение.

Монако е сред най-желаните местообитания на света, и редовно е сред най-скъпите места за покупка на имоти. Срещу 1 млн. долара можете да закупите само 17 кв.м. имот от най-висок клас, по данни от доклада Knight Frank 2017 Wealth Report. Само за сравнение в най-скъпите квартали в Ню Йорк и Лондон за същата сума можете да си купите имоти от по съответно 26 кв.м. и 30 кв.м.

В резултат на това много прочути жители на Монако са го избрали за свой дом, като британския пилот от Формула 1 Люис Хамилтън и сръбската тенисзвезда Новак Джокович.

Еко-район за Монако

Портие Коув е замислен да се впише елегантно в ландшафта, за да съответства на водните течения край залива.

"Искахме да му придадем извита форма, така че да не създава препятствия на теченията, които снабдяват морето с кислород," коментира Дени Валод от Valode & Pistre, част от екипа архитекти, работили върху Портие Коув.

И все пак строителството в морето е комплексна задача и вероятно може да навреди на морските растения и животни.

Но основните участници в изграждането на този еко–район бързат да подчертаят неговите "крайно амбициозни цели за устойчиво развитие и опазване на околната среда."

Преди началото на строителството, защитените растителни видове в района на проекта ще бъдат преместени в съседни морски резервати, а специални подводни екрани ще изолират строителната площадка, за да сведат до минимум ефекта от строителството върху околната среда.

Според френската компания Bouygues Travaux Publics, която е водеща в проекта, качеството на водите ще се следи строго от екип независими научни експерти за времето на цялото строителство.

Като компенсация за неизбежната загуба на естествени хабитати, Bouygues възнамеряват да създадат широка гама от изкуствени хабитати във вертикални и хоризонтални еко-коридори.

Според Нгуен, това отличава екологичния район на Монако от други крайбрежни проекти за разширение по света.

"Не сме виждали други проекти с такъв вид отражение върху околната среда," заявява Нгуен.

В момента Bouygues изкопават утайките в региона, за да разкрият каменистото морско дъно. После основите ще бъдат запълнени с натрошени камъни, за да може да издържи на тежестта на дига, изградена от 18 запълнени с бетон камери, наречени кесони. Всеки кесон е с височина 26 метра и тежи приблизително 10 000 тона.

След като този защитен пояс бъде изграден, ще бъде добавен окончателно запълване с морски пясък, извлечен от северна Сицилия. Платформата и инфраструктурните строителни работи би трябвало да приключат към 2020 г., а завършеният район да бъде открит през 2025 г.

Придаване на естествен вид на изкуственото

Въпреки че е напълно изкуствено разширение на терена, Валод казва, че плановете включват "създаване на средиземноморски пейзаж от високи борове и друга местна растителност, за да се създаде усещането, че сградите са заобиколени от естествена среда".

Огромни балкони ще защитават сградите от слънцето през лятото, и ще спомагат за запазването на топлината през зимата. Освен това 40% от нуждите от енергия на района ще се осигуряват от соларни панели и помпи, използващи морска вода за отопление и охлаждане на сградите.

Всеки от апартаментите ще е с площ над 400 кв.м., а отделните къщи ще са с площ близо 1000 кв.м.

Топографията на проекта за разширение ще отрази начина, по който се е развивало Монако, като домовете постепенно ще се увеличават като височина от ниски вили до високи многоетажни сгради – като отражение на еволюцията на страната от рибарски рай до атрактивен почивен курорт, обяснява Валод.

"Това е проект, който е изключително съвременен, но има солидни корени в историческия си контекст," заявява той.

Новините

Най-четените