Леонардо ди Каприо ще играе поредната историческа личност, този път в биографичен филм за английския математик Алън Туринг, разбивач на кодове през Втората световна война.
Филмът The Imitation of Game е по биографичната книга Alan Turning: The Enigma на Андрю Ходж. Екранизацията ще е дебют за сценариста Греъм Мур, докато все още не е известно кой ще е режисьорът, освен, че се споменава Рон Хауърд (Шифърът на Леонардо, Аполо 13, Красив ум).
Според слухове причината правата да бъдат откупени от Warner Bros за седемцифрена сума, както съобщава Deadline, е големият интерес на Ди Каприо към ролята.
Роденият през през 1912 г. Туринг е признат от мнозина за баща на компютърната наука и в частност на изкуствения интелект.
Докато през Втората световна война работи за Великобритания, той изобретява устройство, което разкодира немската машина за предаване на тайни послания "Енигма".
През 1952 г. е арестуван заради хомосексуалността си. Осъден е да избира между доживотен затвор и химическа кастрация чрез инжектиране на женски хормони. Избира второто.
Две години по-късно умира от отравяне с ябълка, в която се съдържа цианид. Още се спори дали смъртта му е инцидент или самоубийство.
През 2009 г. след интернет кампания тогавашният британски премиер Гордън Браун официално се извинява за "нечовешкото" отношение на британските власти към изобретателя след Втората световна война.
На 3 ноември е премиерата на филма J. Hoover на Клинт Истууд, в който Ди Каприо играе Едгар Хувър, директор на ФБР от 1935 г. до смъртта си през 1972 г..
В актьорския състав са още Наоми Уотс и Джуди Денч. Историята е разработена от Дъстин Лейнс, носител на "Оскар" за сценария си за друг биографичен филм - Милк с Шон Пен.
Филмът за легендарния директор на ФБР, чиито методи и личен живот често са обект на спорове, е не само за кариера,та му, но и за предполагаемата му скрита хомосексуалност. (Една от връзките му е със заместника му в Бюрото Клайд Толсън, когото Хувър описва като неговото „второ аз". След смъртта на Хувър, Толсън наследява неговото имущество на стойност приблизително $551 000 и се мести в неговата къща. След смъртта си Толсън е погребан близо до гроба на Хувър.)
Клинт Истууд не е включил догадките, че Хувър тайно е носил женски дрехи.
С тези два филма кариерата на Ди Каприо вероятно ще продължи да се движи само нагоре. 2010 година беше изключително успешна за актьора - два от филмите му, Злокобен остров и Генезис, са сред 25-те филма с най-високи печалби в световния боксофис.
Ди Каприо застана начело на класацията на списание Forbes за най-добре печелещи актьори през м.г. по всички показатели. Неговите филми са изкарали общо 1.2 милиарда долара - повече от на всички други актьори.
Високите финансови постижения не бяха придружени от номинации за награди, но пък той може да се скъса от смях на това недоразумение, докато отива към банката.