Тежката музика често е свързвана с хорър символика, която по естествен начин допълва обичайните мрачни теми в текстовете.
Големите метъл групи обикновено са изградили не само разпознаваемо звучене, но и мащабна визуална идентичност, която се оказва не по-малко важна за изживяването на концертите и за разпознаваемостта на бандата.
А водеща визуална роля играят талисманите - тези колоритни чудовища, които са не просто атрактивни, но и до голяма степен плашещи.
Седмицата на Хелоуин е идеалното време да отдадем почит на метъл талисманите, които са способни да ни ужасят повече от всички останали.
Те не просто са сред най-популярните талисмани, но са и най-стряскащите - особено в някои свои версии.
Ето челната петица в тази класация:
Heartbeast (Kataklysm)
На канадските дет метъли от Kataklysm им отнема 15 години и 8 студийни албума, за да си създадат талисман, но чакането си заслужава.
Heartbeast дебютира през 2006 г. с албума In the Arms of Devastation и бързо се превръща в емблематичен за метъла звяр.
Това е готическо крилато чудовище, хибрид между демон и влечуго, което изниква на обложката на албума и впоследствие бандата решава да го доразвие за следващите си издания.
"Получихме толкова страхотни отзиви за обложката и особено за персонажа, че решихме да го задържим като пети член на групата", обяснява вокалистът Маурицио Яконо.
Оттогава Heartbeast периодично е използван от Kataklysm и изглежда с годините става все по-внушителен и плашещ.
Knucklehead (Five Finger Death Punch)
Окървавената ръка, отпечатана върху главата на този демоничен череп, го прави мигновено запомнящ се, а някои негови версии са впечатляващо стряскащи.
Американската груув метъл група Five Finger Death Punch съществува вече близо две десетилетия и може да се похвали с доста на брой различни и креативни дизайни на своя талисман.
Knucklehead се появява в обложката още на първия им албум The Way of the Fist (2007) и оттогава се радва на почти неизменно присъствие в дизайните на бандата.
Knarrenheinz (Sodom)
Повечето талисмани са съвсем нереалистично изглеждащи чудовища, но част от въздействието на Knarrenheinz е в това, че е по-близък до реалността.
Гигантът с противогаз и военна униформа плаши на примитивно и подсъзнателно ниво, а и по някакъв начин е особено подходящ за музиката на германската траш метъл група.
В текстовете си Sodom са критични към войните и политиката, а чрез своя талисман напомнят за ужаса от насилието и за глобалните конфликти и трагедии.
Knarrenheinz се появява за пръв път на обложката на Persecution Mania (1987) и там има доста семпъл и апатичен вид, който достатъчно ясно навява асоциации за различни военни зверства по света.
В Code Red (1999) вече виждаме доста по-нереалистична, но и смразяваща негова версия.
Там е въоръжен с моторна резачка и тази визия на талисмана е повече свързана със злодеи от хорър филми, отколкото с ужаса от войната.
Eddie (Iron Maiden)
Едва ли се нуждае от представяне, тъй като е най-известният метъл талисман. Със сигурност е и един от най-плашещите в многобройните си версии.
Скелетът, който обогатява неимоверно шоутата на Iron Maiden, е неизменна част от визията на бандата поне от 1980 г. и се появява на почти всички техни албумни обложки.
С годините Еди се променя и влиза в различни роли - от затворник в лудница, през британски войник, до египетски фараон, киборг, самурай и някакво божествено създание в небето (последното в обложката на Brave New World от 2000 г.).
Многото му лица го правят труден за определяне - талисманът може да бъде както забавен и безобидно изглеждащ, така и абсолютно ужасяващ.
Може би визията на Virtuai XI е тази, в която той плаши най-много, но това е въпрос на мнение. По-важното е, че с него Iron Maiden показаха колко важна роля може да играе талисманът за въздействието и разпознаваемостта на една група.
The Guy (Disturbed)
Еди безспорно е по-известният, но той има и своите по-забавни и абсурдни версии.
Докато талисманът на Disturbed със своята зловеща усмивка и светещи очи е способен да предизвика ужас с всяка своя поява.
The Guy изниква за пръв път като съвсем минималистичен скеч върху самите дискове от първия албум на бандата The Sickness (2000).
Дебютът му като цялостен персонаж е пет години по-късно в Ten Thousand Fists, където е изобразен на обложката, предвождайки цяла армия зад себе си.
Оттам нататък The Guy е част от арт дизайна на всеки един албум на Disturbed, а може би най-плашещ е на обложката на компилацията The Lost Children (2011), където контролира армия от деца зомбита.
Каквито и талисмани да си измислят метъл групите оттук нататък, The Guy има всички шансове да си остане на челно място сред най-плашещите.