Неотдавна Организацията на обединените нации (ООН) публикува своя Годишен доклад за човешкото развитие за 2016 г., в който се класират държавите, в които хората живеят при най-добри условия - най-дълголетни са, в най-добро здраве и в най-добри социални условия.
ООН изследва общо 200 държави като за целта използва различни фактори като продължителност на живота, образование, равенство между половете и финансово богатство, пише Business Insider.
Една от основните констатации в доклада е, че светът в известна степен се превръща в по-добро място за живеене. Въпреки че все още над 800 милиона души по света страдат от глад, за последните 25 години около 1 милиард души са успяли да излязат от фазата на крайната бедност.
В същото време докладът отбелязва, че има в някои аспекти все още човечеството бележи лоши тенденции. Такива са дискриминацията, нетолерантността и социалните норми, насочени към уязвими групи.
От ООН отчитат, че жените и расовите малцинства на много места все още са изправени пред предразсъдъци в редица области, включително заетост, права на собственост.
В тази класация България се нарежда на 56-о място, точно преди Казахстан и веднага след Унгария, заемайки място във втората по човешко развитие група на "Развитите държави". В първата група, в която са 51 държави, развитието е отчетено като "Много високо".
И все пак има държави, където тези проблеми до голяма степен са изчистени и хората живеят във възможно най-добри условия. Кои държави са на първите 15 места, можете да видите в нашата галерия.