Мъжките врабчета от вида "Харис" са свадливи по нрав. Те сигнализират за своя статус чрез наситения цвят на своето оперение и лошо му се пише на всеки мъжкар, който изпраща фалшиви сигнали - ако някой етолог например боядиса перата на бета-птица в цветовете на алфа, доминантните птици считат въпросната птица за измамник и я пребиват.
Въпреки това е нормално поведението и външният вид да са в синхрон, тъй като така е заложено в еволюцията, а бета-птиците не насилват късмета си. При женските врабчета Харис обаче, оперението няма такова значение.
Ако се питате какво общо има между хората и врабците, отговорът е: ролята на физическата сила за социалната позиция
Едно проучване, публикувано в журнала Psychological Science, чийто автори са Майкъл Питърсън от университета Аархус в Дания и Даниел Шнайцер от Калифорнийския университет Санта Барбара твърди, че хората са подобни на тези птици в това отношение.
Д-р Питърсън и д-р Шнайцер изследват хипотезата, че политическите нагласи на хората може би зависят от техните физически характеристики. Конкретният въпрос, който се разглежда, е дали ресурсите трябва да бъдат преразпределяни от богати към бедни. Физическата характеристика-критерий в изследването е, колкото и странно да звучи... физическата сила на човека.
Икономическото положение при мъжете не предопределя политическите убеждения
Нормално би трябвало да се очаква, че бедните хора ще подкрепят безусловно преразпределянето, а богатите са против него - без значение от тяхната сила. Питърсън и Шнайцер откриват, че при жените това наистина е така. Що се отнася до мъжете обаче, мнението им изцяло се влияе от тяхната физическа сила.
Двамата учени достигат до това заключение след като изследват 486 американци, 223 аржентинци и 793 датчани. Те събират данните за силата на респондентите, като измерват обиколката на бицепса на доминантната им ръка в стегнато положение. (Предишни изследвания доказват, че това е точен показател за силата). След това, те оценяват статуса на респондентите с въпросници за тяхното икономическо положение.
Степента, в която хората подкрепят преразпределението на ресурсите, пък бива определяна чрез степента на съгласие/несъгласие на твърдения като: "Богатите трябва да дават повече пари на по-бедните," и "Не е честно, че хората трябва да плащат данъци, с които да се финансират програми за социални помощи." Освен това, участниците в проучването са били запитани за по-общите си политически убеждения.
Физическата сила при мъжете е решаващ фактор за отстояване на личния интерес
Питърсън и Шнайцер установяват, че независимо от своя произход и възприемана идеология, силните мъже като цяло са защитавали своя личен интерес: бедните са били "за" преразпределението, а богатите - "против" него. Дотук особени изненади няма.
При по-слабите обаче се наблюдава много по-ниска степен на защитаване на личния интерес. За разлика от тях, при жените силата няма никаква връзка с мнението им. Богатите жени предпочитат да си останат богати, а бедните - да понатрупат повечко финикийски знаци.
Следователно заключението на учените е, че подобно на бета-представителите на врабчетата Харис, ако не сте в позиция да защитавате мнението си, няма смисъл да провокирате проблеми. В далечното минало, когато тези инстинкти тепърва са се развивали, е било опасно и дори в някои случаи фатално да се действа по този начин.
Дамите обаче прибягват до по-рафинирани методи да отстояват позициите си
За разлика от това, жените рядко се борят физически за ресурси по начина, по който го правят мъжете, така че психологията им няма нужда да бъде в синхрон с физическата им сила. Тъй че имаме нужда от много по-недоловими сигнали, ако искаме да установим връзка между физическите и политическите характеристики на дамите.