Блокирането на хора по целия свят заради коронавируса дава на дивата природа глътка свеж въздух. Диви животни се радват на рядката възможност да живеят в резерватите и парковете живот без туристи, а животните в градските райони изследват празни улици, водоеми и пътища.
Необезпокоявани от хората, животните се осмеляват да навлязат по-навътре в градовете и да останат за по-дълго. За такива случаи докладват много от световните медии още от началото на епидемията. Събрахме по-любопитните сред тях.
Протокът Босфор, който свързва Мраморно и Черно море, обикновено е един от най-натоварените морски маршрути в света. През него почти 24 часа в денонощието обикновено преминават огромни танкери, товарни кораби и пътнически лодки. Сега, без движение и рибари, делфините се наслаждават на водите му.
Делфините в Босфора не са изненада, но в сегашната ситуация те се приближават доста по-смело до бреговете и кейовете, а не както обикновено - забелязвани като точки в далечината, пише AFP.
İnsanoğlunun virüs olduğu kesinleşti. 😡
— Rosy (@GBakkan) April 22, 2020
Dün gece Ortaköy. pic.twitter.com/687kykebdY
В Албания розовите фламинго се радват на пролетта в лагуните по западното крайбрежие на страната. Броят им се е увеличил с една трета, до 3000, казват от националния парк. Небето над лагуна Нарта буквално порозовя от хилядите птици, които намират място за гнездене там след като се върнат от Африка и южното Средиземноморие.
Фабриките за преработка на зехтин и кожа наблизо, които са голям замърсител на водите, са затворени. Спрени са и плавателните съдове. На тишина и чистота, птиците спокойно могат да измътят своето ново поколение. Първо обаче трябва да мине периодът им за ухажване, а за целта те летят по-навътре в лагуната, обяснява Нексип Хисолакой, отговарящ за защитената зона.
Служителите на Национален парк "Дивяка", отново в Албания, се похвалиха, че там гнездят 85 двойки къдроглави пеликани. Служителите се надяват тази година популацията на тези птици да нарасне, докато в района е тихо без обичайните 50 000 туристи месечно.
В Тайланд стадо от 30 дюгони бе заснето от подводна камера да плува в Националния парк Hat Chao Mai, където туризмът също е спрян. Това е радост за природозащитниците, защото дюгоните, известни и като морски крави, са уязвим вид и редовно стават жертва на риболовни мрежи. Те често страдат и от замърсяването на водата. Сега обаче очевидно живеят необезпокоявани от рибари и мръсотия.
Служителите на националния парк публикуват видеа във Facebook на големи рибни пасажи и други видове, като коментарът им е, че дивата природа се възражда от началото на пандемията.
В Националния парк "Йосемити" в Северна Калифорния през последните седмици се събраха стада от елени, глутници койоти и дори мечка на места, където туристите обикновено се събират с колите си.
"Природата очевидно приветства промяната. Дивата природа става малко по-смела сега, защото има малко хора наоколо", коментира директорът Франк Дийн.
Преди време ви разказахме и за лъвовете в южноафриканския национален парк "Крюгер", който сега е затворен за туристи. При една от обичайните си разходки - в грижа за животните и за защита от бракониери, на 25 март рейнджърът Ричард Соури попадна на прайд лъвове. Дивите котки се бяха излегнали върху асфалта близо до лагера за почивка в Орпен.
Обичайно те обитават по-отдалечени места, до които за посетителите в парка е трудно да стигнат. Но откакто движението на хора е ограничено, лъвовете са по-спокойни да заемат места, които преди това са били по-трудно достъпни заради трафика.
Kruger visitors that tourists do not normally see. #SALockdown This lion pride are usually resident on Kempiana Contractual Park, an area Kruger tourists do not see. This afternoon they were lying on the tar road just outside of Orpen Rest Camp.
— Kruger National Park (@SANParksKNP) April 15, 2020
📸Section Ranger Richard Sowry pic.twitter.com/jFUBAWvmsA
Въпреки че дивите животни се наслаждават на нови приключения, някои не могат да останат за дълго.
Това се отнася за пумите по улиците на Сантяго. Окуражени от това, че по улиците на града е спокойно, те започнаха да любопитстват все по-навътре в чилийската столица. Една от големите котки дори бе намерена да се излежава в жилищен комплекс. Наложи се пумите да бъдат хванати и отново върнати в естествените им местообитания след преглед в местния зоопарк.
"Дивите свине превземат Хайфа, след като жителите му са заключени", пък пише в своя статия израелският вестник Haaretz. Глигани са били забелязани преди пандемията предимно около и извън града, но не и на територията му. Насърчени от празните улици, сега дивите свине търсят храна и вътре. И изглежда, че намират такава, защото стадата така се размножили, че се наложило местните общинари да проведат видеоконферентна среща, за да обсъдят какво ще предприемат за животните, когато пандемията отмине.
Not Kosher? Wild boar in Haifa. pic.twitter.com/mqgwj35Ov6
— Giles MacDonogh (@GilesMacDonogh) April 29, 2020
Охранителни камери уловиха кенгуру в централен бизнес район на австралийския град Аделаида.
"Понякога забелязваме кенгуру в предградията, но никога в центъра на града, който обикновено е оживен от хора и коли", разказва говорител на полицията, цитиран от "Дойче веле".
В японския град Нара пък елените се считат за "пратеници на боговете" и са определени като национални съкровища. Повече от 1000 редовно се скитат из централния парк на града, а посетителите са насърчавани да ги хранят с крекери без пшеница и захар. Но когато туристи няма, някои любопитни елени спокойно се разходиха до магазините и ресторантите наблизо.
A herd of mountain goats roaming the deserted streets of Llandudno. #llandudno #llandudnogoats #llandudnomountaingoats llandudnogoats pic.twitter.com/UusWI0loUm
— peter byrne (@Peter_J_Byrne) March 31, 2020
Любопитно стадо кашмирски кози пък стана популярно миналия миналия месец в крайморското градче Ландидно, Северен Уелс. В блокирания град, където няма шум и движение, те "настъпиха" навътре към центъра и жителите ги снимаха от прозорците си как се катерят по зидове и обикалят из дворове и улици, през деня и нощта, в търсене на любимите си цветя за ядене. Те дори опитаха вкуса на живите плетове и цветята в саксия.
Във Венеция доволни от карантината се оказаха водолюбивите птици и рибите. Обикновено препълнените от плавателни съдове канали сега са спокойни и италианци забелязват, че в тях кротко плуват патици. А в поизбистрилите се канали се вижда и риба, което не е често явление там.
Не само сред дивите животни обаче се наблюдава необичайно движение в града.
Едва на четвъртата седмица след като Великобритания обяви извънредно положение и хората останаха по домовете си, животните в парковете също се наслаждаваха на спокойствие.
За разлика от обитателите, които са свикнали на внимание от хората, като врабчета, патици и катерици, други видове не се показват толкова често, когато парковете и градските градини са оживени. Но когато останаха пусти, а движението в крайградските зони значително намаля, жители на Острова започнаха да докладват за забелязани белки, язовци, лисици, таралежи, дори елен. Всички те са "срамежливи" или иначе казано, не предпочитат градските шумове и се пазят от хорски очи.
Недоволни от намаляването на трафика и инцидентно убитите животни по пътищата може да са само гарваните, шегуват се природозащитници.
Но има и други недоволни. Това са гълъбите в Европа, които според германско сдружение за защита на животните (German Animal Welfare Association) са свикнали да бъдат хранени от туристите по площадите. Макар прекомерният брой гълъби да е проблем за някои градове, не бива те да бъдат оставени да умрат от глад. Затова природозащитниците приканват хората, заключени в домовете си, да ги хранят от балконите, за да се избегне бавна и мъчителна смърт сред птиците.
В Краков, Полша, местна организация за защита на животните излиза специално, за да храни изоставените за момента ята.
Хиляди макаци, които обикалят улиците на Лопбури в Тайланд, също останаха гладни в началото на епидемията там. Тайланд беше първата страна след Китай, която обяви случай на коронавирус. Обикновено добре хранени от туристите (39 милиона туристи за 2019 г.), сега се докладва, че макаците се дори бият за парченца храна.