Ако планът ви за лятната ваканция включва непременно плажна кърпа, син хоризонт, туристическа врява и резервации за вечеря, то сме почти сигурни какво е вашето непоклатимо верую: морето си е море.
И все пак, ако все още не сте резервирали почивката си на някой курорт до брега, позволете ни да ви подскажем следното - лятото в планината има куп предимства, на които може би не сте дали шанс.
Нека изброим само няколко - безкрайни зелени панорами, гъсти гори, уют, тишина, различни маршрути за разходка, автентична кухня и далеч по-малко хора. И не на последно място - немалко възможности да съчетаете това с минерален (или не) басейн. Или гледката на някой язовир.
Ако вече си мислите, че ви трябва точно това, може би "спокойствие" е думата на предстоящото лято.
Последвайте ни - даваме идеи за 5 планински кътчета, далеч от кота 0, които обещават след посещението им да се приберете у дома, забравили тревогите на делничния ден.
Плачковци и "Ягода" в Централния Балкан
Град Трявна сам по себе си заслужава да му отделите няколко дни, но ако стигнете до него и продължите още десетина минути с кола към Плачковци, пред очите ви ще се открие един малък планински оазис.
Името на селището, което се намира на километър от центъра, е "Ягода" и през лятото там е точно толкова свежо, колкото названието му предполага - с избуяли треви и дървета, между които са се сгушили няколко еднофамилни вили с големи веранди, където можете да отседнете.
Отпред има и площадки за игра, ако сте с антураж от малчугани, както и кът за барбекю и раздумки, напълно оборудвана кухня и уютна столова. И още няколко червени точки - съвсем наблизо се намира красивият Природен парк "Българка", който обхваща северните склонове и билните части на Шипченска и Тревненска планини. Освен в тази посока, можете да хванете още няколко пътеки - към село Боженци (на снимката), хижа Българка, параклисите "Св. Иван Рилски" на връх Кръстец или "Св. Св. Вяра, Надежда и Любов" в Бъзовец.
И последно - в центъра на Плачковци има и открити басейни (включително детски) с олимпийски размери, така че водата, банските и слънчевите бани не са изключени и от тази почивка.
Добърско, Рила
В южните поли на Рила, само на 17 км. от Банско и още толкова от Разлог е кацнало това спокойно село, което може би сте чували заради прочутите Добърски баби - фолклорната формация, която очарова туристите с глас, хора̀ и неподправен хумор.
Няма как да не ви направи впечатление запазеният местен разложки диалект, който се е консервирал дори в имената на традиционните за района ястия - шупла, данкини баници, полайник, боб с чекане, които задължително да опитате.
Преди да седнете на софрата обаче, има доста неща, които можете да разгледате - на първо място там е вкопаният в земята храм "Св. Тодор Тирон и Теодор Стратилат", който има силно нехарактерна архитектура за България. Нещо повече - вътре можете да разгледате и доста любопитни стенописи, на един от които Иисус е изобразен в нещо като космическа капсула.
Що се отнася до природата, районът е щедър - наблизо се намира водопадът Щрокалото, висок 30 метра, римска пещ от III-IV в. пр. Хр., която е историческа забележителност от национално значение, а от селото започват и две големи екопътеки - "На глухаря" и "На рилската иглика", които ще ви разхождат около 4 часа.
Не пропускайте също да минете и през Доклювата ела - вековно дърво, което наблюдава живота там вече цели пет столетия.
Чепеларе, Родопи
Обикновено сме свикнали да стягаме багажа в посока Чепеларе и Пампорово през зимата заради възможностите за почивка, съчетана със зимни спортове, но честна дума - няма да съжалявате, ако се отправите нататък и през лятото.
Чепеларе, за разлика от повечето градове, кацнали в полите на планината, е буквално в сърцето ѝ - той е най-високо разположеният в България със своите 1100 м. надморска височина.
Ето защо оттам можете да поемете в какви ли не посоки - наблизо се намират селата Богутево, Хвойна, Зорница и Орехово, от които започват куп екопътеки, а на 5 км. от село Забърдо се намират и Чудните мостове - скален феномен, който трябва да зърнете поне веднъж. Между другото, ако така и така сте там, наблизо се намират още два природни феномена - Караджов камък и Белинташ.
И, разбира се, Широка лъка - архитектурният резерват, популярен с възрожденските си къщи, накацали по стръмните склонове.
Но да се върнем в Чепеларе - в градчето е пълно с хотели и къщи за гости, където да отседнете, а гастрономичните ентусиасти ще бъдат посрещнати с родопски трапези, които после ще помнят цял живот.
Добринище, Пирин
И тази посока свързваме често със зимния туризъм, но Добринище (на снимката най-горе), което е едва на 6 км. от Банско, е също така доста прочут балнеолечебен курорт. В него има цели 17 топли извора, а част от тях са достъпни и в обществената минерална баня и открития плувен комплекс в града.
Ако сте настроени малко по-приключенски и колата не е задължително удобство за вас, препоръчваме силно да стигнете до курорта с единствената работеща в България теснолинейка, която свързва града със Септември и пресича Родопите, Рила и Пирин. Всъщност Добринище е разположен точно между трите планини, затова неслучайно го наричат "Портата към Пирин" - ако все пак искате да се поуморите, оттам започват маркирани пътеки за хижа "Гоце Делчев", откъдето можете да стигнете (включително с лифт) до хижа "Безбог". Ако сте добре подготвени и имате време, хванете и някоя от алпийските пътеки до Поповото езеро, Самодивските и Кременските езера или по-далечното, но изключително Тевно езеро.
В случай обаче че предпочитате по-скоро почивка и леки разходки, посетете единствената в България частна градина за еделвайси в града и задължително се отбийте през натрупалата история църква "Успение на Света Богородица", която е била разрушавана и издигана от пепелта няколко пъти.
Язовир Доспат
Разположен на 1200 м. надморска височина, Доспат е легнал най-високо сред всички останали язовири, а във водите му се оглеждат величествените Западни Родопи.
В самото градче и на бреговете на язовира има най-различни по бюджет и условия опции за престой, най-романтичните от които - загледани в огледалната му повърхност и боровите гори около нея. С язовира са свързани и част от нещата, които можете да правите, ако отседнете край него - да ловите риба (костур, шаран, кефал, уклей, червеноперка и пъстърва), да се разходите с лодка или да изпробвате нещо малко по-екстремно като спускане с каяк.
Що се отнася до маршрутите за разходка в близост, "Дяволската пътека" не е за изпускане - началото ѝ е от село Борино, разположено на около 17 км., а изборът е да поемете по "малкия кръг" (с дължина около 3.8 км.) или по "големия", дълъг около 10.
Във всеки случай там е рай, нека името не ви подвежда.
----
Още интересни идеи за туризъм из България ще намерите в туристическия портал на България.