Европейската комисия откри втората фаза от процедура за нарушение срещу Унгария заради закона, ограничаващ неправителствените организации.
В първата фаза на 14 юли ЕК изпрати официално уведомително писмо, с което призова Будапеща да предостави становището си по проблема в рамките на 2 месеца. На него Унгария отговори месец по-късно, но Комисията стигна до решение, че не е отговорено на сериозните притеснения относно нарушенията.
Втората фаза включва мотивирано становище, ако няма отговор от страна на Унгария или е незадоволителен. Комисията посочва причините, поради които смята, че страната членка е нарушила правото на ЕС.
Сега Будапеща има един месец да отговори на мотивираното становище.
На третата фаза се сезира Съда на ЕС, което се случва рядко.
До цялата ситуация се стигна, след като на 13 юни Унгария прие закон за финансирането на неправителствените организации, който задължава определени категории организации, получаващи от чужбина годишно финансиране от около 24 000 евро, да се регистрират като "организации, подкрепяни от чужбина".
Според ЕК някои положения в закона за неправителствените организации са дискриминиращи и непропорционално ограничават дарения от чужбина за граждански организации. Освен това Брюксел отбелязва, че Унгария е нарушила правото на свободно сдружаване и правото на защита на личния живот и личните данни, които са заложени в Хартата на основните права на ЕС.