Напускането на Великобритания ще отвори „голяма дупка" в бюджета на Европейския съюз, предупреди еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер, цитиран от BBC.
"Голяма държава, която е нетен вносител, напуска. Това ще има последствия", заяви Йотингер.
След Brexit европейските финанси ще се лишат от 10 млрд. евро (вноската на Лондон), но заедно с останалите разходи дефицитът може да нарасне и до 20 млрд. евро.
Но разводът с Великобритания далеч не е единственото предизвикателство пред бюджета на ЕС. „Едновременно с това трябва да увеличим разходите за отбрана и вътрешна сигурност. Така празнината ще бъде два пъти по-голяма", посочи Йотингер.
Йотингер заяви, че блокът трябва или да ограничи харчовете си, или да намери нови пари, за да запълни празнината, равняваща се на около 16% от целия бюджет.
Сред обсъжданите възможности са намаляването на щедрите плащания за земеделските стопани или данък върху финансовите транзакции.
Комисарят се обяви за по-голяма ефективност на разходите - всяко похарчено евро трябва да има положително въздействие върху живота на европейците.
"Пропастта след Brexit ще бъде финансирана чрез комбинация от съкращения, изместване на разходите, спестяване и нови източници на пари", отбелязва комисарят.
Предложенията му са страните от ЕС да си сътрудничат в ключови области, тъй като се стремят към защита след „развода" между Лондон и Брюксел. Така държавите членки ще спестят много пари.
Проектът за новия европейски бюжет след 2020 г. ще бъде готов до средата на 2018 г.