Русия е осъществила цялостна кибер-кампания за смущаване на американските президентски избори. Поръчителят на тази кампания е не кой да е, а самият държавен глава на Русия Владимир Путин.
"Москва ще приложи научените уроци от кампанията срещу САЩ, поръчана от Путин, в бъдещи операции по цял свят - включително срещу американски съюзници и техните електорални процеси"
Това са изводите в официален доклад, изготвен от разузнавателните служби на САЩ по искане на президента Барак Обама. Документът беше публикуван късно в петък.
Докладът твърди, че руската намеса в изборите е от "безпрецедентен мащаб". Тя представлява "сериозна ескалация на пряка намеса, ниво на активност и обхват на ефекта", който не може да се сравнява с досегашните случаи на шпионаж, свързани с изборите.
Кампанията е поръчана от Путин, посочва докладът, като първоначалната му цел е била най-вече да подкопае общественото доверие в демократичния процес в САЩ, както и да "очерни Хилари Клинтън" и да попречи на евентуалната й победа на изборите.
С напредването на кампанията обаче Русия "развива ясно предпочитание към новоизбрания президент Доналд Тръмп", като неколкократно прави опити да увеличи подкрепата му, като "дискредитира Клинтън и публично я злепоставя в сравнение с него".
Връзката на ГРУ с WikiLeaks
Документът представлява изключително директен и подробен анализ на мащабната акция. В него се посочва "с висока степен на увереност", че руското Главно разузнавателно управление (ГРУ) използва лицето зад псевдонима Guccifer 2.0 и сайтовете DCLeaks.com и WikiLeaks за публикуване на злепоставящи данни за САЩ, които са придобити при кибер-операции.
Докладът посочва, че ГРУ е предал на WikiLeaks материали, придобити от хакването на сървъра на Демократическата партия и от личната кореспонденция високопоставени партийни функционери.
"Най-вероятно Москва е избрала WikiLeaks заради самообявената репутация за автентичност на платформата. Публикуваните през WikiLeaks документи не съдържат видими следи от манипулация", се казва още в доклада.
В него се припомня, че основният пропаганден канал на Кремъл - RT - работи активно с основателя на платформата Джулиан Асанж.
"Изтеклите документи, свързани с изборите, отразяват модел на руското разузнаване за използване на хакната информация с цел влияние върху цели като олимпийски атлети или чуждестранни правителства. Подобни акции включват разкриването или подправянето на лични данни, свалянето на сайтове или публикуването на частна електронна кореспонденция", пишат от Националното разузнаване на САЩ.
Русия е събирала информация и за "мишени", свързани с Републиканската партия, но никога не е осъществявала подобна компроматна атака спрямо тях.
Руското разузнаване е проникнало в елементи, свързани с множество изборни комисии на щатско и местно ниво. От началото на 2014 г. руското разузнаване проучва американските избирателни процедури и свързаните с тях технологии и оборудване.
Департаментът по национална сигурност обаче посочва, че системите, които са атакувани от руски играчи, не са свързани с подмяна на вота в изборния ден.
"Руските опити за намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. представляват последният израз на дългосрочното желание на Москва да подкопае либерално-демократичния ред, ръководен от САЩ, но тези дейности демонстрират значителна ескалация на пряката намеса, нивото на активност и обхвата на усилията", пише в доклада.
"Кампанията за влияние на Москва следва руска комуникационна стратегия, която смесва секретни разузнавателни операции - например кибер-атаки - с открити опити от страна на руски държавни агенции, държавно-финансирани медии, посредници от трети страни и платени потребители в социалните медии - т.нар. "тролове", се казва още в документа.
Голяма част от доклада е посветена на дейността на държавно-финансираната телевизия RT и на усилията на Кремъл да разшири влиянието й - особено през социалните мрежи.
"Смятаме, че руските разузнавателни служби разглеждат кампанията за влияние върху изборите като успешна заради схващането за тяхната способност да влияят върху обществения дебат. Руските служби приемат, че компроматните операции могат да осъществят поставените цели относително лесно без значителни щети за руските интереси.
Русия е правила опити за влияние върху изборите в страни от цяла Европа", се казва в доклада.
Документът от 25 страници представлява декласифицирана версия на секретен анализ. Изводите му са идентични с тези в оригиналния документ.