В България съществува добра нормативна уредба, но тя засяга само новите сгради. От своя страна старите сгради остават отговорност на собствениците си.
По-старите сгради имат поставен гръмоотвод по време на строежа, но при първия ремонт на покрива той обикновено се премахва.
Новите сгради освен гръмоотвод имат и необходимата документация за защотата, каза пред БНТ инж. Христомир Иванов, експерт по мълниезащита от Камарата на инженерите.
Той допълни, че трябва да се създаде контролен орган, който да следи дали сградите имат ефикасна мълниезащита. Министерството на регионалното развитие и благоустройство обаче отказва.
Според Иванов преди около 6 години е правено обследване съоръженията на общинските сгради и инспекциите са се сблъскали с куриозна безотговорност. Около 25% от сградите са ремонтирани и възстановени, но гръмоотводите са амортизирани и не работят.
През последните няколко дни по време на летните бури трима човека загинаха, поразени от мълния. В понеделник почина работник, който е извършвал ремонтни дейности на столичния бул. "България". По данни строежът, на който е работил, не е бил снабден с гръмоотвод.
След това пастир загина близо до пловдивското село Маноле, а друг мъж от град Стамболийски също почина, след като беше ударен от мълния.