Арестът на създателя на WikiLeaks Джулиан Асанж в Лондон предизвика редица въпроси, свързани със свободата на словото и дългата ръка на американската правосъдна система.
Има обаче един неочакван въпрос, който провокира интереса на хиляди потребители на социалните мрежи в цял свят и той не е политически - какво се случи с котката на Асанж?
Десетки хиляди следват профила на котката от еквадорското посолство в Twitter и Instagram. В продължение на близо две години те наблюдаваха как пухкавия любимец стои на рамото на политическия активист по време на различни срещи.
Мичи (еквадорската дума за котка), Кат-стро или Джеймс, както е известен котаракът, беше другар на Асанж от 2016 година и му прави компания като „гост" на посолството на Еквадор в Лондон.
Независимо от разнопосочните виждания за Асанж и неговата роля, котката се превърна в сензация в социалните медии. Тя се оказа възможност неговите политически възгледи и каузи да открият привърженици на неочаквани места, благодарение на аудиторията, възпитана да черпи информация от социалните мрежи и интернет меметата.
Това доведе до многобройните въпроси какво се случва с котката след ареста на Асанж. Посолството на Еквадор в Лондон обаче не отговаря на безбройните имейли със запитване какво се е случило с Джеймс.
Миналата година посолството предостави на Асанж списък с правила, сред които фигурираха и такива, свързани с грижите за котката. Те заплашваха да пратят домашния любимец в приют, ако Асанж не им се подчинява. Служителите в посолството бяха недоволни от хигиената на Асанж, навика му да кара скейтборд из залите и с това да съсипва пода, както и от факта, че често не почиства след котката си.
Първата публикация със снимки на Джеймс е от май 2016 г. и до март 2017 г. в профила в Instagram са качени десетки снимки. Профилът в Twitter не е активен от март 2018 г.
Редица публикации от последните месеци навеждат на мисълта, че котката е напуснала сградата на посолството преди месеци. Още през ноември в италиански вестник се появи информация, че Асанж е дал на котката възможността да си спести „непоносимата" изолация, в която той живее, и да й позоволи по-здравословен живот. Според новини от руската държавна информационна агенция „Спутник" Асанж е предал котката на свой сътрудник още през септември.
Цитиран е и представител на посолството, според когото сградата „не е магазин за домашни любимци" и не държат там питомници.
котката не се нарича Джеймс, а Jujube :-) И е КОТЕ - То, среден род, единствено число преди да се е определилО или да са го КАСТРИРАЛИ :-)
А защо са му сложили вратовръзка - незнам, може би се води секретар на посолството... :-)
Еквадорците много бедни! Прозорците на посолството им са с дървени рамки с олющена боя.