Робърт Мълър не е намерил данни за заговор между Тръмп и Русия

Разследването на специалния прокурор Робърт Мълър не е открило данни за заговор между предизборния щаб на Доналд Тръмп или други негови приближени с руското правителство. Това става ясно от обобщение, публикувано от главния прокурор на САЩ Уилям Бар до членовете на Конгреса.

"Разследването на специалния прокурор не е открило, че щабът на Тръмп или други свързани с него лица са заговаряли или сътрудничили на Русия при опитите й да повлияе на американските президентски избори през 2016 г. Няма данни за подобен заговор въпреки многократните предложения от страна на свързани с Русия лица да подпомогнат кампанията на Тръмп", се казва в обобщението на Бар.

Мълър не е намерил и достатъчно доказателства за криминално преследване срещу Тръмп по съмненията за възпрепятстване на правосъдието - той е оставил крайното решение в ръцете на главния прокурор и неговия заместник Род Розенстийн, които все пак са решили, че няма да повдигат обвинение срещу държавния глава.

"Макар че докладът (на Робърт Мълър, б.р.) не стига до извода, че президентът е извършил престъпление, той не го и освобождава от отговорност", се казва в оригиналния документ на специалния прокурор, цитиран от Уилям Бар.

"За всяко от съответните разследвани действия, докладът представя доказателства и в едната, и в другата посока, като оставя без разрешение "трудните законови въпроси" и фактите, засягащи въпроса дали действията и намеренията на президента могат да се приемат като възпрепятстване", се казва още в писмото на Бар. Самият главен прокурор посочва, че решението да не се върви към съдебен процес срещу Доналд Тръмп няма връзка с конституционния казус дали изобщо е възможно да се повдигне наказателно обвинение срещу действащ президент. "Докладът не идентифицира постъпки, които по наша преценка съставляват възпрепятстващо повдение, имат връзка с текущи или обсъждани процедури, и са извършени с корумпирано намерение - всяко от тези условия, които според принципите на Министерството на правосъдието за федералните разследвания биха довели до повдигане на обвинения, трябва да бъдат доказани без разумни основания за съмнение".

Екипът на Мълър няма намерение да повдига нови обвинения срещу евентуални заподозрени лица.

Новината беше посрещната от Доналд Тръмп с неговия собствен прочит на изводите: "Няма заговор, няма възпрепятстване на правосъдието, пълно и абсолютно ОПРАВДАВАНЕ. ДА ЗАПАЗИМ АМЕРИКА ВЕЛИКА!"

Докладът поставя край на близо 2-годишното разследване във ФБР срещу предполагаемите връзки между щаба на Тръмп и членове на неговото семейство, с представители на руското правителство и тайни служби.

По време на този процес екипът на Мълър е разпитал 500 свидетели, като е получил съдебни разрешения за 3500 призовки, изпратени са и 13 молби за съдебна помощ до чуждестранни правителства.

Разследването доведе до повдигането на обвинения в престъпна дейност срещу 37 лица - включително шестима бивши сътрудници на Доналд Тръмп, 26 руски граждани и 3 юридически лица от Русия.

Общо 7 души се признаха за виновни по различни обвинения, а бившият ръководител на предизборния щаб на Тръмп - Пол Манафорт - беше осъден окончателно. Разследването на Мълър приключва дотук, но няколко други прокурорски проверки и съдебни процеси продължават независимо от това - включително по данните за руски заговор за манипулиране на изборния процес и разпространение на пропаганда сред социалните мрежи в САЩ.

Привържениците на Доналд Тръмп обявиха изводите му за доказателство за невинността на президента, който наричаше многократно работата на Мълър "лов на вещици".

Демократите поискаха пълния доклад на Робърт Мълър да бъде разсекретен и да се предоставят всички налични доказателства пред Конгреса.

Новините

Най-четените